Które ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe, a które nie?

W ramach ubezpieczeń komunikacyjnych można wyróżnić ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe. Dokładne informacje możesz znaleźć w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Warto przyjrzeć się bliżej zawartym w niej treściom i zastanowić się, jakie ubezpieczenia są obowiązkowe i na które dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne warto się zdecydować.

Z tekstu dowiesz się:

 • co zawiera ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oc,
 • jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych i nieobowiązkowych,
 • dlaczego OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych w Polsce,
 • czy warto mieć wszystkie rodzaje ubezpieczeń, również te nieobowiązkowe.

Najprościej ujmując, ubezpieczenia komunikacyjne to wszelkiego rodzaju polisy związane z użytkowaniem i posiadaniem pojazdu. Do obowiązkowych należą te ubezpieczenia, które chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Dobrowolne zabezpieczają Ciebie i Twój pojazd od zdarzeń losowych i następstw nieszczęśliwych wypadków – pokryjesz z niego koszty naprawy samochodu po wypadku, który sam spowodowałeś. Kwestię ubezpieczeń komunikacyjnych regulują ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Kodeks cywilny.

Zobacz, jakie wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach – treść

Na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku:

 • ubezpieczenia komunikacyjne to umowy ubezpieczeń, które należą do działu II, czyli „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”,
 • ubezpieczenia komunikacyjne należą do grupy 10. „Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika”.

Jakie ubezpieczenia wchodzą w skład ubezpieczeń komunikacyjnych?

Do obowiązkowych ubezpieczeń samochodu zaliczamy:

 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – polisa, która chroni właściciela przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane szkody na drogach krajowych i w niektórych krajach europejskich;
 • Zielona Karta – certyfikat potwierdzający posiadanie OC dla pojazdów poruszających się za granicą, w krajach, w których obowiązuje System Zielonej Karty,
 • ubezpieczenie graniczne – dotyczy właścicieli pojazdów poruszających się poza EOG (Europejskim Obszarem Granicznym) i Szwajcarią.

Polisy tego rodzaju musisz posiadać, aby legalnie poruszać się po Polsce i Europie, a formalności możesz dopełnić najpóźniej w dniu rejestracji auta.

Ubezpieczenia nieobowiązkowe, czyli dobrowolne, to dodatkowa ochrona dla Ciebie i Twojego auta. Należą do nich:

 • AC (autocasco) – ubezpieczenie, z którego pokryjesz koszty naprawy auta w przypadku szkody (częściowej lub całkowitej) powstałej z Twojej winy. Otrzymasz również odszkodowanie, gdy dojdzie do kradzieży auta lub uszkodzeń powstałych w wyniku działania sił natury, aktów wandalizmu i innych działań z winy nieznanych sprawców.
 • Assistance – ubezpieczenie, które gwarantuje Ci dodatkową pomoc w przypadku nagłej awarii auta na drodze. Pakiet usług w ramach assistance pojazdu może być różny. Możesz skorzystać m.in. z holowania pojazdu w Polsce i za granicą, pojazdu zastępczego lub opcji kontynuacji podróży, transportu przyczepy i bagażu, odbioru uszkodzonego i naprawionego samochodu, dowozu paliwa, usprawnienia auta na miejscu, pomocy zmiennika kierowcy, a nawet zakwaterowania w hotelu. Assistance może mieć klika wariantów, które różnią się sumą ubezpieczenia i zakresem usług.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia Tobie i Twoim pasażerom wypłatę odszkodowania w razie wypadku, w którym kierowca albo pasażer zmarł lub doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Dlaczego w Polsce jest obowiązkowe OC?

Zastanawiasz się, dlaczego nie masz prawa poruszać się po drogach krajowych i zagranicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia OC? Uważasz się za świetnego kierowcę i wolałbyś nie płacić wysokich składek na ubezpieczenie, z którego finansowo i tak skorzysta osoba trzecia? Ta ewentualność nie wchodzi w grę. Nawet za kilkudniową przerwę w ubezpieczeniu OC samochodu osobowego możesz otrzymać karę od 1120 do 5600 zł. Luki w ubezpieczeniu są wykrywane podczas kontroli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli do niej dojdzie i otrzymasz wezwanie do zapłaty, bardzo trudno będzie Ci się odwołać od tej decyzji.

Wizja kary nie powinna być jednak jedynym argumentem, który skłoni Cię do zakupu obowiązkowego OC. Ta polisa daje Ci poczucie bezpieczeństwa finansowego w każdej sytuacji, nie tylko w trakcie prowadzenia auta. Warto bowiem wspomnieć, że jeśli osoba trzecia dozna szkody z Twojego powodu w trakcie, gdy Ty wsiadasz do samochodu lub z niego wysiadasz, rozładowujesz go lub załadowujesz, a także zatrzymasz auto, należy jej się odszkodowanie. Ubezpieczenie OC chroni zatem posiadacza pojazdu od odpowiedzialności za wyrządzone szkody nie tylko w związku z ruchem, ale również postojem ubezpieczonego pojazdu.

Dobrze mieć na uwadze również to, jak wysokie potrafią być odszkodowania za spowodowanie wypadku. Gdyby nie OC, sprawca musiałby ponieść koszty naprawy czyjegoś pojazdu lub zadośćuczynienia poszkodowanemu z własnej kieszeni. W wielu przypadkach kwoty odszkodowania są tak wysokie, że mogłyby doprowadzić do bankructwa sprawcy. Jeśli przekroczyłyby jego możliwości finansowe, osoba poszkodowana mogłaby nie otrzymać zadośćuczynienia. Dlatego też obowiązkowe ubezpieczenie jest zabezpieczeniem dla wszystkich uczestników ruchu: sprawców, którzy nie muszą się zadłużać, aby zadośćuczynić poszkodowanemu, oraz osób poszkodowanych, które mogą liczyć na szybką wypłatę odszkodowania – do 30 dni

Ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe – czy warto mieć wszystkie?

Chociaż ubezpieczenia AC, Assistance i NNW nie są obowiązkowe i stanowią dodatkowy koszt, wiążą się z dużymi korzyściami dla ubezpieczającego. Dowiedz się, co konkretnie zyskujesz, wybierając dane ubezpieczenie dobrowolne.

Autocasco

Jak już wspomnieliśmy, z ubezpieczenia AC pokryjesz naprawę samochodu w przypadku zniszczenia, a także otrzymasz odszkodowanie po kradzieży pojazdu. Konkretnie – AC stanowi zabezpieczenie Twojego auta przed szkodami wynikającymi:

 • ze zderzenia z innymi samochodami, zwierzętami, osobami,
 • z uszkodzenia auta przez działanie osób trzecich lub przez zwierzęta,
 • z uszkodzenia pojazdu przez sprzęt sportowy przewożony w bagażniku zewnętrznym,
 • z pożaru, wybuchu, zatopienia,
 • z nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego, który znajdował się w pojeździe,
 • ze zniszczeń od działania żywiołów lub warunków atmosferycznych, jak deszcz, grad itp.

W przypadku ubezpieczenia AC oferowanego przez ERGO Hestia zakres polisy możesz rozszerzyć o ryzyko kradzieży całego samochodu lub jego wyposażenia.

Assistance

Ubezpieczenie Car Assistance zapewnia Ci doraźną pomoc w razie zdarzenia losowego na drodze, przez które nie możesz kontynuować podróży. Usługi oferowane przez Car Assistance mają na celu umożliwienie Ci dalszej jazdy lub, jeśli to niewykonalne, zabezpieczenie kierowcy i pasażerów oraz auta.

W ramach Car Assistance od ERGO Hestia otrzymujesz:

 • pomoc techniczną dla ubezpieczającego – np. uruchomienie akumulatora, holowanie, zapewnienie pojazdu zastępczego, dowóz paliwa, awaryjne otwarcie pojazdu, pomoc w wymianie koła,
 • pomoc informacyjną – gdy zechcesz skorzystać z danej usługi w ramach assistance, wystarczy, że zadzwonisz do Centrum Alarmowego, w którym konsultant (dostępny przez 24 godziny 7 dni w tygodniu) przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy realizacji usługi,
 • opiekę nad pasażerami w sytuacji przerwania podróży – jeśli musisz czekać na naprawę auta lub brakujące części, ubezpieczyciel zapewni Ci zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu przez 3 dni.

NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to dodatkowa pomoc w sytuacjach, o których zazwyczaj nie myślimy na co dzień. Chodzi o wypadek, w wyniku którego kierowca lub pasażer pojazdu umarł lub doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. W ramach tej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje:

 • wypłatę świadczeń w razie śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku na drodze,
 • zwrot kosztów leczenia i nabycia środków pomocniczych (protez i akcesoriów ortopedycznych),
 • zasiłek z tytułu udokumentowanej czasowej niezdolności do pracy czy nauki.

Tego typu świadczenie stanowi dodatkową pomoc w trudnej sytuacji, w której liczy się każdy dodatkowy zastrzyk gotówki.

Wiesz już, dlaczego wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czym charakteryzują się ubezpieczenia dobrowolne i dlaczego warto je posiadać. Jesteś zainteresowany wykupieniem pakietu ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych? Skontaktuj się z przedstawicielem ERGO Hestia, który wybierze dla Ciebie indywidualnie najlepszą możliwą ofertę.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×

Zarządzanie prywatnością

Niniejsza strona korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Współadministratorami danych osobowych są:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

a w zakresie korzystania z usługi Piksel Facebooka współadministratorem jest również Facebook Ireland Limited z siedzibą w Dublinie, 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, D02X525 Dublin.

Dane przetwarzane są w celach marketingowych, analitycznych i statystycznych.

Użytkownikowi przysługują prawa: dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych, przenoszenia danych osobowych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych. Dane kontaktowe w celu skorzystania z ww. praw znajdują się w Oświadczeniu administratora danych.

Czytaj więcej w naszej polityce cookies

Marketingowe pliki cookies stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

Statystyczne pliki cookies pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Statystyczne pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Cookies podstawowych i marketingowych używamy zgodnie z polityką cookies