ECHO - RZEZBA

ECHO

bryła ukrytych znaczeń

O rzeźbie

Wolski nie ukrywa, że zawsze chciał, aby jedna z jego rzeźb stanęła właśnie w Sopocie, który dobrze wspomina z młodości. Tytuł ECHO z jednej strony rozstrzyga znaczenie, ale z drugiej prowokuje do samodzielnych poszukiwań osadzonych we własnych doświadczeniach, refleksjach, być może marzeniach, a czasami niepokojach. Bowiem jakiego bezgłośnego dźwięku szukamy? Echa przeszłości, dokonanych czynów, a może niespełnionych nadziei? A może wręcz przeciwnie? Od jakiej przeszkody odbiła się fala powracając w wielkim ciężarze brązu – może naszych planów lub jeszcze nie zrealizowanych pragnień? Sam artysta mówiąc o swojej pracy:


trójczłonowa kompozycja mojej rzeźby nawiązuje do przysłowiowych trzech gracji, stanów naszej egzystencji: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości zjednoczonych w jednej bryle o nieskończonych możliwościach rozwoju

Xavery Wolski - autor

Pokazuje nam w jaki sposób można myśleć o rzeźbie jako o czymś więcej niż tylko o nośniku materiału z jakiego została wykonana. Jest ona bowiem filtrem, przez który przepuszczamy nasze doznania, pojęcia, niepewności i fantazmaty. Między porządkiem formy zamkniętym w kształt a chaosem skojarzeń istnieje miejsce dla bardziej ulotnej i bogatszej sfery wyobraźni.

Twórczość autora

Xawery Wolski jest polskim artystą, przede wszystkim rzeźbiarzem, działającym na arenie międzynarodowej. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w paryskiej Academie des Beaux Arts, w pracowni samego Césara Baldacciniego. Jako młody artysta opuścił Polskę na blisko trzydzieści lat, mieszkając w tym czasie i tworząc m.in. we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, a także Meksyku, w którym osiedlił się na dłużej. Kilka lat temu wrócił do Polski. Jako spadkobierca przedwojennej rodziny ziemiańskiej, osiedlił się w rodzinnym XIX-wiecznym dworku w miejscowości Dańków. Artysta stworzył tam miejsce, gdzie sztuka przenika się z naturą, a tradycja z nowoczesnością. Dwór wraz z otaczającym go ogrodem pełni funkcję galerii rzeźb artysty. Za jego rewitalizację i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej Xawery Wolski otrzymał w 2021 r. Nagrodę Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Sztuki Plastyczne.

Twórczość rzeźbiarska Xawerego Wolskiego charakteryzuje  prostota i organiczność form, przeważnie sprowadzonych do abstrakcyjnego znaku. „W poszukiwaniu relacji między jednostką a naturą, w ciągu ostatnich trzech dekadach artysta stosował różnorodne nieprzedstawiające słownictwo – od kształtów geometrycznych inspirowanych abstrakcją z początku XX wieku po formy biomorficzne inspirowane surrealizmem. W swoim zdecydowanie interdyscyplinarnym dorobku Wolski bada tak szerokie tematy, jak relacje między jednostką a miejscem, rola natury jako strażnika ludzkiej historii oraz wpływ natury na ekspresję artystyczną i filozoficzną w przestrzeni ” – tymi słowy przedstawia artystę wydawca albumu jego prac - prestiżowa SKIRA przybliżająca od 1928 r. sylwetki najwybitniejszych światowych artystów.