Zadowolony Mezczyzna kupujący samochód

Kupno nowego samochodu? 

Zobacz, o czym warto pamiętać

Poinformuj nas o zakupie samochodu - Wypełnij formularz

Jeśli:

  • posiadasz adres zamieszkania w Polsce,
  • kupiłaś/eś pojazd po rozpoczęciu okresu ubezpieczenia, ale nie później niż przedostatniego dnia obowiązywania polisy,
  • pojazd nie jest objęty umową leasingu.
Wypełnij formularz

W przypadku, gdy:

  • nie posiadasz adresu zamieszkania w Polsce lub
  • kupiłaś/eś pojazd przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia lub w ostatni dzień obowiązywania polisy lub
  • pojazd jest objęty umową leasingu.
Wypełnij formularz

Masz zamiar kupić samochód?

Pamiętaj, że czekają na Ciebie formalności, których musisz dopełnić, aby sfinalizować transakcję. Cały proces nie jest trudny, ale warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Dowiedz się, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu oraz o czym pamiętać w kwestii ubezpieczenia.

Jako Nabywca, dowiesz się m.in.:

  • jakie formalności po nabyciu (np. zakupie) auta musi załatwić nabywca,
  • co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
  • co z ubezpieczeniem po nabyciu samochodu,
  • jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC oraz ubezpieczeń nieobowiązkowych przy kupnie nowego auta z salonu.

W sytuacji kupna samochodu ważne jest nie tylko spisanie umowy. Warto wiedzieć, które ubezpieczenia „przechodzą” na nabywcę pojazdu, a które nie i jak wygląda ten proces z perspektywy nabywcy (np. kupującego). Jeśli zastanawiasz się, co zrobić po kupnie używanego pojazdu – ten artykuł jest dla Ciebie!

O czym należy pamiętać po zakupie pojazdu?

W kwestii zakupu auta pamiętaj o  formalnościach, które leżą po twojej stronie. Do obowiązków Twoich jako nowego właściciela samochodu należy:

  • zapłacenie podatku od czynności cywilno – prawnych (od umowy kupna pojazdu) – w ciągu 14 dni, chyba że umowa przenosi ten obowiązek na sprzedającego,
  • wykonanie badań technicznych – jeśli ich termin ważności wkrótce się kończy,
  • sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie obowiązkowego wyposażenia auta (gaśnica, kamizelka, trójkąt itd.),
  • uregulowanie kwestii ubezpieczenia (więcej na ten temat przeczytasz w osobnej części artykułu).

Kupno samochodu - ubezpieczenie OC i AC

Pamiętaj, że kupując samochód z ważnym OC, które kontynuujesz u obecnego ubezpieczyciela zbywcy, musisz liczyć się z możliwością zmiany wysokości składki – ponieważ jest ona wyliczana osobno dla każdego właściciela pojazdu.


Kupując auto, masz prawo korzystać z polisy OC do końca jej trwania (zgodnie z przepisami prawa nabywca pojazdu mechanicznego wchodzi w prawa i obowiązku zbywcy tego pojazdu jako strony umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC). Musisz jednak pamiętać o tym, że “kupiona” polisa nie przedłuża się automatycznie. To jedna z najczęstszych przyczyn braku polisy OC, co skutkuje karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlatego aby nie przeoczyć terminu zakończenia ochrony, sprawdź tę datę już na etapie podpisywania umowy kupna, a kolejną umowę ubezpieczenia OC nabytego pojazdu, powinieneś zawrzeć  najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony polisy OC zbywcy.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nabytego pojazdu  i zawarcie umowy z innym ubezpieczycielem.

Aby to zrobić, złóż wniosek ubezpieczycielowi, z którym umowę ubezpieczenia zawarł zbywca pojazdu z powołaniem się na art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotychczasowa umowa zostanie rozwiązana z dniem złożenia oświadczenia. Pamiętaj, aby równocześnie podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem – pomiędzy starym OC a nowym nie może być ani dnia przerwy.


zmjs

Ubezpieczenia nieobowiązkowe

Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne, takie jak np. AC, NNW, Assistance itp. zawarte przez zbywcę, nie przechodzą one na nabywcę.

Aby więc z nich korzystać, musisz wykupić je samodzielnie. Składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia z poprzedniej umowy będzie zwrócona osobie, która sprzedała samochód.

Dodatkowe informacje dla kupującego:

Pamiętaj, że obowiązkowe OC to tylko podstawa, którą warto rozszerzyć o dodatkowe, praktyczne i bardzo przydatne elementy. Porozmawiaj z naszym doradcą, który dobierze produkt zgodny z Twoimi wymaganiami i potrzebami. Przykładem pełnego pakietu, na który możesz się zdecydować, jest  ubezpieczenie ERGO 7. W kontekście pojazdu i kierowcy może ona zawierać:

  • ubezpieczenie obowiązkowe OC,
  • AC – dobrowolne ubezpieczenie pojazdu mechanicznego od zdarzeń losowych,
  • Assistance – dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie Ci określonej pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach losowych,
  • NNW – dobrowolne ubezpieczenie, które dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów.


Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.