
Wszystko o aucie zastępczym
z OC sprawcy
Wszystko o aucie zastępczym
z OC sprawcy
Czy i jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy?
Czy i jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy?
Według danych policji w całym 2020 roku na polskich drogach doszło do 22 490 wypadków, w których zostały poszkodowane 25 344 osoby. 2105 z nich zmarło. Chociaż najważniejsze są oczywiście zdrowie i życie uczestników zdarzeń drogowych, to wiele osób po wypadku martwi się także uszkodzeniami samochodu – szczególnie jeśli jest im on niezbędny w codziennym życiu. Rozwiązaniem w tak trudnej sytuacji jest auto zastępcze z OC sprawcy, ponieważ towarzystwo ubezpieczeń powinno nie tylko pokryć koszt naprawy auta, ale też zagwarantować samochód zastępczy, który zapewni Ci brak komplikacji w Twoim życiu, np. przy dojazdach do pracy. Dowiedz się, komu i kiedy należy się samochód na czas naprawy lub do czasu kupna nowego pojazdu.
Z tekstu dowiesz się:
- komu należy się pojazd zastępczy z OC sprawcy,
- na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy w przypadku szkody całkowitej,
- jak rozumieć termin „samochód zastępczy na czas naprawy” w kontekście szkody częściowej,
- co zrobić, aby zacząć korzystać z samochodów sieci partnerskiej ubezpieczyciela w ramach OC sprawcy wypadku,
- czy do wynajmu pojazdu z OC sprawcy trzeba dopłacać z własnej kieszeni,
- jakie korzyści czerpie kierowca, którego auto zostało uszkodzone podczas wypadku, jeśli sprawca jest ubezpieczony w ERGO Hestii.
Samochód zastępczy jest finansowany i udostępniany przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego/kolizji. Ta zasada obowiązuje zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na jakich zasadach zapewniane są auta zastępcze przez ubezpieczyciela, jak długo można je użytkować oraz czy wymagane są dodatkowe dopłaty ze strony klienta.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje przy szkodzie całkowitej
Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje przy szkodzie całkowitej
Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje szkód, które uprawniają poszkodowanego do odbioru auta zastępczego z OC sprawcy wypadku. Pierwszy z nich to szkoda całkowita, czyli taka, która uniemożliwia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku lub wiąże się z nadmiernymi trudnościami czy kosztami. Jeśli Twoje auto nie nadaje się już do naprawy, samochód zastępczy będzie przysługiwał Ci od momentu zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, aż do czasu dokonania oględzin i otrzymania dokumentu o kwalifikacji szkody jako całkowitej.
Co istotne, odpowiedzialność ubezpieczyciela nie kończy się w chwili poinformowania poszkodowanego o kwalifikacji szkody jako całkowitej. Standardowo Twój czas na zakup nowego auta to 7 dni, ale jeśli mimo otrzymania pieniędzy uzasadnisz, że nie jesteś w stanie w danym momencie dokonać zakupu, ubezpieczyciel powinien uwzględnić dodatkowy okres wynajmu auta zastępczego.
Samochód zastępczy na czas naprawy – szkoda częściowa
Samochód zastępczy na czas naprawy – szkoda częściowa
Drugi rodzaj szkody dotyczy sytuacji, w której auto ucierpiało w wypadku, ale kwalifikuje się do naprawy. Ubezpieczyciel za zgodą poszkodowanego pomoże wtedy w organizacji pojazdu zastępczego za pośrednictwem ogólnopolskich wypożyczalni, z którymi współpracuje. Samochód powinien być udostępniony poszkodowanemu od momentu oddania auta do naprawy – na czas naprawy, z uwzględnieniem niezbędnego czasu naprawy uszkodzonego pojazdu (jeśli pojazd jest dopuszczony do ruchu). W przypadku samochodu wyłączonego z ruchu, zasadny jest okres od zgłoszenia szkody do dokonania oględzin, ustalenia przez ubezpieczyciela kosztów pojazdu oraz jego naprawy.
Pamiętaj, że elementy zakwalifikowane do wymiany powinny zostać zamówione przez serwis niezwłocznie po uzyskaniu oceny technicznej pojazdu – nieuzasadnione opóźnienie w rozpoczęciu naprawy wynikające z braku zamówienia części czy oczekiwania na akceptację kosztorysu przez ubezpieczyciela, gdy zakres naprawy jest ustalony, nie będzie uwzględnione w zasadnym okresie najmu samochodu zastępczego.
Pamiętaj, że okres wynajmu samochodu z OC sprawcy w przypadku szkody częściowej obejmuje nie tylko faktyczny okres, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również udokumentowany okres oczekiwania na części niezbędne do naprawy pojazdu, wraz z uwzględnieniem okresu organizacyjnego dotyczącego przygotowania pojazdu do odbioru po zakończonej naprawie.

Jak skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?
Jak skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby po wypadku skorzystać z samochodu zastępczego w ramach OC? To nic trudnego! Możesz zdecydować, czy wolisz skorzystać z usług firmy partnerskiej ubezpieczyciela, czy wybrać usługodawcę samodzielnie. Zrobisz to na jeden z trzech sposobów:
- w momencie zgłaszania szkody z OC sprawcy – poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe, że chcesz skorzystać z pojazdu zastępczego, a zostaną Ci zaproponowane firmy, z których usług możesz (ale nie musisz) skorzystać lub współpracująca wypożyczalnia skontaktuje się z Tobą,
- w warsztacie, w którym naprawiany jest Twój samochód – zgłoś chęć skorzystania z auta oferowanego przez mechanika, który bezgotówkowo naprawia Twoje auto (w ramach OC sprawcy),
- na własną rękę – wypożycz auto w dowolnym miejscu i zgłoś ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku; w tym przypadku otrzymasz zwrot kosztów z OC sprawcy – pod warunkiem, że koszty usługi będą zbliżone do tych, które poniósłby ubezpieczyciel w przypadku najmu realizowanego za pośrednictwem współpracujących z nim wypożyczalni.
Najwygodniejszym wyjściem jest wybór auta zastępczego z jednej ze wskazanych przez ubezpieczyciela wypożyczalni. Wybierając tę opcję, masz pewność, że koszty najmu pojazdu zastępczego zostaną rozliczone bezpośrednio ze współpracującą wypożyczalnią.
Pamiętaj, że jeśli samodzielnie wybierzesz firmę wypożyczającą auta, będziesz musiał przedstawić ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty potwierdzające wynajem. Jeśli okaże się, że zawyżono koszty lub liczbę dni wynajmu, będziesz musiał się liczyć z brakiem możliwości odzyskania pełnej kwoty.
Wynajem aut z OC sprawcy – czy trzeba do niego dopłacać?
Wynajem aut z OC sprawcy – czy trzeba do niego dopłacać?
Ubezpieczyciel w ramach wynajmu aut z OC sprawcy pokryje koszt udostępnienia Ci samochodu o tej samej lub zbliżonej klasie. Pamiętaj, że nie możesz wynająć samochodu wyższej klasy i liczyć na pełne pokrycie kosztów, ale też z drugiej strony nie musisz godzić się na auto gorsze niż Twoje.
W zależności od źródła, z którego otrzymałeś samochód zastępczy, kwestia dodatkowych kosztów wygląda zatem następująco:
- jeśli zgodzisz się na samochód zaproponowany przez ubezpieczalnię – nie musisz nic płacić,
- jeśli zdecydujesz się na samochód z innego źródła, droższy od auta tej samej klasy oferowanego przez ubezpieczyciela- dopłacisz różnicę w kosztach z własnej kieszeni.
- jeśli wynajmiesz auto wyższej klasy niż to, które zostało uszkodzone w wypadku – dopłacisz różnicę w kosztach za wynajem z własnej kieszeni.
Zobacz także: Brak ciągłości OC. Jakie mogą być konsekwencje przerwy w ubezpieczeniu samochodu?
Samochód zastępczy z OC sprawcy – zalety oferty ERGO Hestii
Samochód zastępczy z OC sprawcy – zalety oferty ERGO Hestii
Jeżeli Twój samochód został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego z innym pojazdem, którego użytkownik posiadał ubezpieczenie OC w ERGO Hestii, to przysługuje Ci auto zastępcze w ramach właśnie tej polisy. Wynajem pojazdu za naszym pośrednictwem jest nieskomplikowany i przebiega bardzo sprawnie. W najprostszej, bezgotówkowej opcji wystarczy, że wypełnisz formularz online i prześlesz zgłoszenie albo skontaktujesz się z nami telefonicznie. Współpracująca z nami wypożyczalnia aut skontaktuje się z Tobą i umówi na podstawienie w dowolne miejsce samochodu zastępczego, którego wynajem będzie w pełni finansowany z OC sprawcy wypadku.

Auto zastępcze z OC sprawcy, który jest ubezpieczony w ERGO Hestii, to wiele korzyści dla wynajmującego, m.in.:
- wspomniane już bezgotówkowe rozliczenie szkody kosztów usługi wynajmu pojazdu zastępczego,
- brak konieczności wpłacania kaucji i innych poświadczeń,
- brak opłat za przekraczanie limitu kilometrów, przygotowanie pojazdu, wyjazd poza granice Polski,
- całodobowa obsługa bez dodatkowych opłat,
- brak dodatkowych kosztów udziału własnego w szkodzie na pojeździe zastępczym,
- pojazd zastępczy nowy, najczęściej maksymalnie 2-, 3-letni,
- zwrot samochodu zastępczego w dowolnym mieście bez dodatkowych kosztów – niekoniecznie tam, gdzie odbierałeś pojazd.
Warto wiedzieć, że samochód zastępczy z OC sprawcy ubezpieczonego w ERGO Hestii może być użytkowany zarówno przez poszkodowanego, jak i innych członków rodziny. W przypadku auta firmowego pojazd zastępczy finansowany z naszej polisy OC mogą użytkować także współpracownicy poszkodowanego po uprzednim poinformowaniu wypożyczalni.
Polisa OC, a także AC czy assistance w ERGO Hestii to korzyści nie tylko dla poszkodowanego, ale też dla naszego klienta! Sprawdź ofertę w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, a także warunki zmiany ubezpieczyciela OC. Wybierz najlepszą polisę dla siebie i swojego samochodu!
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.