Wszystko o aucie zastępczym z OC sprawcy

Wszystko o aucie zastępczym

z OC sprawcy

Czy i jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy?

Według danych policji w całym 2022 roku na polskich drogach doszło do 21 324 wypadków, w których zostały poszkodowane 24 703 osoby. 1883 z nich zmarło. Chociaż najważniejsze są oczywiście zdrowie i życie uczestników zdarzeń drogowych, to wiele osób po wypadku martwi się także uszkodzeniami samochodu – szczególnie jeśli jest im on niezbędny w codziennym życiu. Rozwiązaniem w tak trudnej sytuacji jest auto zastępcze z OC sprawcy, ponieważ towarzystwo ubezpieczeń powinno nie tylko pokryć koszt naprawy auta, ale też zagwarantować samochód zastępczy, który zapewni Ci brak komplikacji w Twoim życiu, np. przy dojazdach do pracy. Dowiedz się, komu i kiedy należy się samochód na czas naprawy lub do czasu kupna nowego pojazdu.

Z tekstu dowiesz się:

 • komu należy się pojazd zastępczy z OC sprawcy,
 • na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy w przypadku szkody całkowitej,
 • jak rozumieć termin „samochód zastępczy na czas naprawy” w kontekście szkody częściowej,
 • czy do wynajmu pojazdu z OC sprawcy trzeba dopłacać z własnej kieszeni,
 • w jaki specjalny sposób ERGO Hestia otacza pomocą kierowcę, którego auto zostało uszkodzonego podczas kolizji lub wypadku.

Samochód zastępczy jest organizowany i finansowany  przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego lub kolizji. Ta zasada obowiązuje bezpośrednio po zgłoszeniu szkody do Towarzystwa Ubezpieczeń, zarówno przy szkodzie częściowej, jak i całkowitej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na jakich zasadach zapewniane są auta zastępcze przez ubezpieczyciela, jak długo można je użytkować oraz czy wymagane są dodatkowe dopłaty ze strony klienta.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje przy szkodzie całkowitej

Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje szkód, które uprawniają poszkodowanego do odbioru auta zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Pierwszy z nich to szkoda całkowita, czyli taka, która uniemożliwia przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku lub wiąże się z nadmiernymi trudnościami czy kosztami. Jeśli Twoje auto nie nadaje się już do naprawy, samochód zastępczy będzie przysługiwał Ci od momentu zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, aż do czasu dokonania oględzin i otrzymania dokumentu informującego o kwalifikacji szkody jako całkowitej.

Co istotne, odpowiedzialność ubezpieczyciela nie kończy się w chwili poinformowania poszkodowanego o kwalifikacji szkody jako całkowitej. Co do zasady przysługuje poszkodowanemu okres 7 dni organizacyjnych na zakup innego pojazdu od momentu przyznania z tego tytułu odszkodowania.

Samochód zastępczy na czas naprawy – szkoda częściowa

Drugi rodzaj szkody dotyczy sytuacji, w której auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku, ale kwalifikuje się do naprawy. Ubezpieczyciel za zgodą poszkodowanego pomoże wtedy w organizacji pojazdu zastępczego za pośrednictwem współpracujących, renomowanych wypożyczalni o ogólnopolskim zasięgu działania.

Samochód powinien być udostępniony poszkodowanemu na czas naprawy, tj. czas od rozpoczęcia naprawy w serwisie do jej zakończenia.

W przypadku samochodu, którego uszkodzenia w wyniku kolizji lub wypadku nie pozwalają na dalszą bezpieczną eksploatację zasadny jest okres od zgłoszenia szkody do dokonania oględzin oraz ustalenia przez ubezpieczyciela kosztów oraz naprawy uszkodzonego pojazdu.

Pamiętaj, że okres wynajmu samochodu z OC sprawcy w przypadku szkody częściowej obejmuje nie tylko faktyczny okres, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również udokumentowany okres oczekiwania na części niezbędne do naprawy pojazdu (części muszą być zamówione przez serwis niezwłocznie po uzyskaniu oceny technicznej pojazdu), wraz z uwzględnieniem okresu organizacyjnego dotyczącego przygotowania pojazdu do odbioru po zakończonej naprawie.


OC sprawcy

Zobacz także: Oświadczenie o kolizji – czy zawsze jest potrzebne? Zobacz, czym różnią się od siebie stłuczka, kolizja i wypadek drogowy

Jak skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Zastanawiasz się, co zrobić, aby po wypadku skorzystać z samochodu zastępczego w ramach OC? To nic trudnego! Poinformuj Towarzystwo Ubezpieczeniowe, która zorganizuje Ci pojazd zastępczy lub wybierz usługodawcę samodzielnie. Zrobisz to na jeden z dwóch sposobów:

 • w momencie zgłaszania szkody z OC sprawcy – poinformuj ERGO Hestię, że chcesz skorzystać z pojazdu zastępczego, a zorganizujemy za pośrednictwem naszego kontrahenta Efficient Insurance Solutions Sp. z o.o. Nasz kontrahent współpracuje z renomowanymi wypożyczalniami o ogólnopolskim zasięgu działania. Organizując usługę zapewniamy wzorowy stan pojazdów, gwarantujemy dostępność aut wszystkich segmentów, a wynajmowane pojazdy posiadają kompleksowe ubezpieczenie OC i AC,
 • na własną rękę – wypożycz auto w dowolnym miejscu i zgłoś ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku; w tym przypadku otrzymasz zwrot kosztów z OC sprawcy – pod warunkiem, że koszty usługi nie będą wyższe od tych, które poniósłby Ubezpieczyciel, w przypadku najmu zorganizowanego za pośrednictwem kontrahenta i współpracujących wypożyczalni.

Najwygodniejszym wyjściem jest wybór auta zastępczego organizowanego za pośrednictwem Ubezpieczyciela. Wybierając tę opcję, masz pewność, że koszty najmu pojazdu zastępczego zostaną rozliczone bezpośrednio ze współpracującą wypożyczalnią.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym kontrahentem Efficient Insurance Solutions Sp. z o.o. pod numerem telefonu (58 78 58 757) lub mailowo ([email protected]).

Pamiętaj, że jeśli samodzielnie wybierzesz firmę wypożyczającą auta, będziesz musiał przedstawić ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty potwierdzające wynajem. Jeśli okaże się, że zawyżono koszty lub liczbę dni wynajmu, będziesz musiał się liczyć z brakiem możliwości odzyskania pełnej kwoty.

Wynajem aut z OC sprawcy – czy trzeba do niego dopłacać?

Ubezpieczyciel w ramach wynajmu aut z OC sprawcy pokryje koszt udostępnienia Ci samochodu o tym samym lub zbliżonym segmencie, ale nie niższym. Pamiętaj, że nie możesz wynająć samochodu wyższego segmentu i liczyć na pełne pokrycie kosztów, ale też z drugiej strony nie musisz godzić się na auto niższego segmentu niż Twoje..

W zależności od źródła, z którego otrzymałeś samochód zastępczy, kwestia dodatkowych kosztów wygląda zatem następująco:

• jeśli zgodzisz się na samochód zaproponowany przez Towarzystwo Ubezpieczeń – nie musisz martwić się o weryfikację kosztów wynajmu,
• jeśli zdecydujesz się na samochód z innego źródła, droższy od auta tego samego segmentu oferowanego przez ubezpieczyciela – musisz liczyć się z koniecznością dopłaty z własnych środków,
• jeśli wynajmiesz auto wyższego segmentu niż to, które zostało uszkodzone w wypadku – musisz liczyć się z koniecznością dopłaty z własnych środków.

Zobacz także: Brak ciągłości OC. Jakie mogą być konsekwencje przerwy w ubezpieczeniu samochodu?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – zalety oferty ERGO Hestii

Jeżeli Twój samochód został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego z innym pojazdem, którego użytkownik posiadał ubezpieczenie OC w ERGO Hestii, to przysługuje Ci auto zastępcze w ramach właśnie tej polisy. Wynajem pojazdu za naszym pośrednictwem jest nieskomplikowany i przebiega bardzo sprawnie. W najprostszej, bezgotówkowej opcji wystarczy, że wypełnisz formularz online i prześlesz zgłoszenie albo skontaktujesz się z nami telefonicznie. Możesz również skontaktować się bezpośrednio z naszym kontrahentem Efficient Insurance Solutions Sp. z o.o. pod numerem telefonu (58 785 87 57) lub mailowo ([email protected]), który zorganizuje usługę wynajmu od wypożyczalni. Współpracująca wypożyczalnia aut skontaktuje się z Tobą i umówi na podstawienie w dowolne miejsce samochodu zastępczego, którego wynajem będzie w pełni finansowany z OC sprawcy wypadku.

oc sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy, który jest ubezpieczony w ERGO Hestii, to wiele korzyści dla wynajmującego, m.in.:

 • brak konieczności wpłacania kaucji, posiadania karty kredytowej bądź innych poświadczeń finansowych,
 • brak opłat za przygotowanie pojazdu do wynajmu,
 • brak limitu kilometrów pojazdu wynajętego,
 • całodobowa obsługa przez współpracującą wypożyczalnie,
 • podstawienie i odbiór pojazdu na terenie całej Polski – bez ponoszenia dodatkowych opłat,
 • pokrycie przez Ubezpieczyciela kosztów udziału własnego w szkodzie na pojeździe zastępczym,
 • możliwość wyjazdu wynajmowanym pojazdem zastępczym poza granice Polski (należy jednak poinformować o takim zamiarze wypożyczalnię),
 • możliwość przewozu zwierząt domowych w zakresie zgodnym z przepisami prawa i względami bezpieczeństwa (należy poinformować o takim zamiarze wypożyczalnię),
 • możliwość montażu fotelików dziecięcych w pojazdach zastępczych,
 • bezgotówkowe rozliczenie szkody - koszt najmu pojazdu pokrywa w całości ERGO Hestia.

Samochód zastępczy z OC sprawcy ubezpieczonego w ERGO Hestii może być użytkowany zarówno przez poszkodowanego, jak i innych członków rodziny. W przypadku auta firmowego pojazd zastępczy finansowany z naszej polisy OC mogą użytkować także współpracownicy poszkodowanego po uprzednim poinformowaniu wypożyczalni.

Polisa OC, a także AC czy assistance w ERGO Hestii to korzyści nie tylko dla poszkodowanego, ale też dla naszego klienta! Sprawdź ofertę w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, a także warunki zmiany ubezpieczyciela OC. Wybierz najlepszą polisę dla siebie i swojego samochodu!

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.