Co można robić w czasie kwarantanny?

Dziś zachęcamy do oglądania filmów, nadrabiania zaległości kinowych i poszerzania horyzontów.

Swój nieobiektywny, bardzo osobisty zestaw filmowego kanonu, przygotował Wojciech Fułek* z Biura Komunikacji ERGO Hestii.


KINO POLSKIE

 1. „Ziemia obiecana” - reż. Andrzej Wajda
  Jeden z najlepszych filmów w historii polskiego kina, nakręcony w 1974 roku, w doborowej obsadzie aktorskiej. Złote Lwy i 8 innych nagród. 
 2. „Ida” - reż. Paweł Pawlikowski

  Sześć lat temu polscy twórcy otrzymali pierwzszego Oscara za film pełnometrażowy. To zasługa fenomenalnej "Idy". Nagroda została przyznana oczywiście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
 3. „Do widzenia, do jutra” - reż. Janusz Morgenstern
  
Czarno-biały film, w którym tłem jest Gdańsk i Sopot na przełomie lat 50. i 60. Główne role grają Zbyszek Cybulski oraz zjawiskowa Teresa Tuszyńska.
 4. „Rejs” - reż. Marek Piwowski
  
Kultowy obraz, w niezwykle inteligentny sposób wyśmiewający PRL-owskie absurdy, z rolą Stanisława Tyma jako KO-wca. Do "Rejsu" warto wracać.
 5. „Miś” - reż. Stanisław Bareja
  
Legendarny film, który wprowadził do powszechnego obiegu niezliczoną liczbę powiedzeń i do dziś wciąż gwarantuje dopływ humorystycznego „paliwa” do nowych memów.
 6. „Człowiek z marmuru” - reż. Andrzej Wajda
  
Kolejny film nieżyjącego już reżysera, nagrodzony Oscarem za całokształt, z doskonałą rolą debiutującej na ekranie Krystyny Jandy.
 7. „Amator” - reż. Krzysztof Kieślowski
  
Jeden z ważniejszych filmów tzw. „kina moralnego niepokoju” z 1979 roku. W roli głównej Jerzy Stuhr jako „niewolnik” amatorskiej kamery.
 8. „Nóż w wodzie” - reż. Roman Polański
  
Pierwszy film fabularny, nakręcony przez wybitnego reżysera, który stał się dla niego przepustką do międzynarodowej kariery.
 9. „Zezowate szczęście” - reż. Andrzej Munk
  
Rewelacyjny Bogumił Kobiela w doskonałym, groteskowym portrecie polskiego społeczeństwa lat 50-tych.
 10. „Hydrozagadka” - reż. Andrzej Kondratiuk
  Film z roku 1970, krajowa wersja superbohatera, która jest inteligentym pastiszem amerykańskich komiksów i kina sensacyjnego.

KINO ŚWIATOWE

 1. „Hair” - reż. Milos Forman
  
Filmowa wersja legendarnego broadwayowskiego musicalu, zrealizowana przez czeskiego reżysera w roku 1970.
 2. „O Lucky Man!” - reż. Lindsay Anderson
  
Nieco surrealistyczna wizja świata z bohaterem jak z procesu „Kafki”. Doskonała muzyka Alana Price’a oraz rola Malcolma McDowella. W jednej z ról drugoplanowych początkująca Helen Mirren.
 3. „Bullitt” - reż. Peter Yates
  
Steve McQueen w roli detektywa Franka Bullitta i słynne pościgi samochodowe na ulicach San Francisco. Film zdobył Oscara w 1968 roku i 4 inne nagrody.
 4. „Swobodny jeździec” - reż. Denis Hooper
  
Klasyk amerykańskiego „kina drogi” z roku 1969 z doskonałymi kreacjami Petera Fondy, Jacka Nicholsona i Denisa Hoopera oraz niezapomnianą ścieżką dźwiękową.
 5. „Absolwent” - reż. Mike Nichols
  
Film z 1967 roku z fantastycznym Dustinem Hoffmanem i ponadczasowymi piosenkami duetu Simon i Garfunkel. Oscar za reżyserię.
 6. „Pulp fiction” - reż. Quentin Tarrantino
  Klasyk kultowego amerykańskiego reżysera z 1994 roku . Do filmu można wracać wielokrotnie, również dzięki aktorom: Samuel L. Jackson, John Travolta i Uma Thurman – nie do zapomnienia, absolutnie zasłużony Oscar. 
 7. „Amarcord” - reż. Federico Fellini
  Pełna wdzięku, klimatyczna opowieść o mieszkańcach małego włoskiego miasteczka lat 30-tych. Genialna muzyka Nino Roty, Oscar dla reżysera.
 8. „Mechaniczna pomarańcza” - reż. Stanley Kubrick 

  Futurystyczna wizja świata, pełnego przemocy. Amerykańsko-brytyjski dramat science-fiction z 1971 roku, wg powieści Anthony’ego Burgessa o tym samym tytule.

 9. „Nocny kowboj” - reż. John Schlesinger
  Oscar za najlepszy film 1969 roku, nakręcony na podstawie powieści Jamesa Leo Herlihy'ego o tym samym tytule. Znakomite role Jona Voighta i Dustina Hoffmana.
 10. „Wielki błękit” - reż. Luc Besson 

  Ten film z 1988 roku rozpoczął międzynarodową karierę francuskiego reżysera oraz jego ulubionego aktora - Jeana Reno. Film zdobył Nagrodę Cezara.

Wojciech Fułek

* Wojciech Fułek to gospodarz cyklicznych spotkań „ERGO Hestia po godzinach”. Poza godzinami pracy to: pisarz, krytyk literacki, radiowy dziennikarz muzyczny, autor wielu sztuk napisanych dla Teatru Polskiego Radia oraz kilkunastu książek i albumów, m.in. nagrodzonego prestiżową Nagrodą Pro Libro legendo „Kurortu w cieniu PRL-u”.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×