Wręczenie Nagrody Literackiej Podróży Hestii
Klasyczne w formie, ale aktualne w treści - pięć takich książek dla młodych czytelników wyróżniła Kapituła Nagrody Literacka Podróż Hestii, przyznając im nominacje w I edycji konkursu literackiego. Już w najbliższy czwartek, 2 grudnia, poznamy pierwszą laureatkę lub laureata nagrody. Trafi ona do autorki lub autora najlepszej powieści lub opowiadania dla dzieci i młodzieży w 2020 roku. Jest o co walczyć, bo wartość nagrody to 50 tys. zł. Bądźcie z nami o godzinie 19:00 na profilu Literacka Podróż Hestii na Facebooku.
Na literackiej mapie polskich nagród wręczanych ludziom pióra pojawiło się w tym roku nowe, przyznawane w Trójmieście wyróżnienie - to Literacka Podróż Hestii. Nagroda ta zwraca szczególną uwagę na młodego czytelnika, dlatego Kapituła Nagrody poszukuje najciekawszych i najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży. Jest to pierwsza edycja konkursu, jednak już wiadomo, że będą kolejne.
Pięciu wspaniałych spośród 80 zgłoszeń
Nabór konkursowy zakończył się 15 kwietnia br. Kapituła wybierała spośród blisko 80 zgłoszonych książek. Przypomnijmy, że do konkursu Literacka Podróż Hestii mogły zgłaszać się wydawnictwa oraz autorzy powieści i opowiadań wydanych w Polsce w roku 2020, tworzonych w języku polskim i przeznaczonych dla młodego czytelnika w wieku od 10 do 15 lat. Nominacje do nagrody Literacka Podróż Hestii ogłoszone zostały 2 lipca, kiedy to poznaliśmy autorów i autorki pięciu tytułów.
Nominowani to: Marta Kisiel i jej książka pt. "Małe Licho i lato z diabłem" wydawnictwo Wilga/GW Foksal, Krzysztof Łapiński - "Dzik Dzikus" wydawnictwo Agora, Katarzyna Ryrych - "Lato na Rodos" wyd. Nasza Księgarnia, Marcin Szczygielski - "Oczy Michaliny", Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego oraz Katarzyna Wasilkowska - "Świat Mundka", wydawnictwo Literatura.
Aktualność treści w klasycznej formie
Dokonując wyboru nominowanych książek, Kapituła kierowała się głównymi założeniami konkursu. Ocenie podlegała wyłącznie literacka warstwa książek: język, umiejętność kreowania świata przedstawionego, sprawność w budowaniu fabuły i dialogów, dostosowanie treści do wymagań odbiorców, a także wartości, jakie lektury przekazują czytelnikowi. Nie brano pod uwagę ilustracji i formy wydania. Nominowane książki zostały opublikowane przez pięć różnych wydawnictw, które kierują swoją ofertę do młodego czytelnika. Wspólnym mianownikiem wszystkich nominowanych tytułów jest aktualność treści w klasycznej formie.
W skład Kapituły Nagrody weszli znawcy i twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz przedstawiciele fundacji: Michał Rusinek - pisarz, tłumacz, wykładowca oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia - doktor filozofii, Joanna Olech - autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży; Maciej Wojtyszko - reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, w tym niezapomnianej "Bromby i innych" oraz Magdalena Kąkolewska - prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Przewodniczącym Kapituły jest prezes ERGO Hestii Piotr Śliwicki.
Nagroda Literacka Podróż Hestii
Kto zatem z pięciorga nominowanych zostanie laureatem lub laureatką Nagrody Literacka Podróż Hestii? Przekonamy się już w najbliższy czwartek, 2 grudnia br., o godz. 19. Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju gala wręczenia nagrody została przesunięta na inny termin, jednak nagroda zostanie ogłoszona online. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tys. zł. Warto jednak już teraz sięgnąć po wszystkie wyróżnione książki, zwłaszcza że większość z nich znajduje się na Alternatywnej liście lektur.
Organizatorzy przygotowali dodatkowo zestaw podcastów literackich, w których wzięli udział znani i lubiani aktorzy i aktorki, czytający fragmenty pięciu nominowanych książek do Nagrody Literacka Podróż Hestii. Podcastową listę uzupełniają fragmenty książek należących do kanonu klasycznej literatury polskiej oraz światowej. Wszystkie podcasty znajdziecie na Spotify, a także w wersji animowanej na YouTubie. Ponadto fragmenty książek nominowanych przeczytała Krystyna Czubówna wraz z tłumaczami ze Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego w ramach cyklu Literatura Migana, który był realizowany w ramach festiwalu Noc Księgarń. Filmy można zobaczyć na tej stronie.
Fundatorem nagrody w konkursie Literacka Podróż Hestii jest ERGO Hestia S.A. Konkurs organizuje Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest też Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej - jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.
Więcej informacji o konkursie i nominowanych można znaleźć na stronie: literackapodrozhestii.pl.