
5 maja 2025
Kiedy warto skorzystać
z teleporady
Pomoc w nagłych wypadkach
Teleporada lekarska to coraz popularniejsze rozwiązanie. Szczególnie warto z niego skorzystać w nagłych przypadkach, np. podczas niespodziewanego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia lub zorientowania, że skończył się zapas leków wydawanych tylko na receptę. Co to jest teleporada prywatna i kiedy z niej skorzystać? Dowiedz się więcej.
Co to jest teleporada
Teleporada to świadczenie zdrowotne udzielane na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Pacjent może skorzystać z porady lekarskiej bez konieczności wizyty w gabinecie. Takie rozwiązanie może być zrealizowane w różnych formach, np. jako rozmowa telefoniczna, wideokonferencja albo czat online.
Zgodnie z obowiązującą ustawą taka forma świadczenia zdrowotnego może być równorzędna ze standardową wizytą lekarską. Specjalista podczas teleporady może:
- przygotować elektroniczną receptę na leki dla pacjenta,
- wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie L4,
- przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych, o ile zostały udostępnione przez konsultowanego pacjenta,
- wydać zalecenia medyczne odnośnie do dalszego postępowania z chorobą,
- zlecić dalsze badania laboratoryjne lub wydać polecenie osobistego stawiennictwa się w gabinecie lekarskim.
Warto wiedzieć, że lekarz nie zawsze będzie zobligowany do wystawienia e-recepty podczas teleporady medycznej. To możliwe tylko wtedy, kiedy przeprowadzony wywiad medyczny potwierdzi realny stan zdrowia pacjenta wskazujący na konieczność wykupienia leków na receptę.
Jak przebiega teleporada lekarska
W praktyce teleporada lekarska przebiega w prosty sposób. Taka pomoc jest udzielana przez telefon, komunikator internetowy wideo lub czat online – zależnie od formy kontaktu wybranej przez pacjenta oraz proponowanej przez placówkę medyczną.
Jak przebiega teleporada? W kilku krokach:
- Wybierasz placówkę, aby umówić termin teleporady medycznej.
- Następnie dokonujesz wyboru specjalisty, do którego chcesz się umówić, np. pediatra, psychiatra, dietetyk, lekarz rodzinny.
- Ustalasz preferowany termin realizacji teleporady prywatnej lub publicznej.
- Na koniec potwierdzasz wizytę i ewentualnie opłacisz teleporadę prywatną, np. przelewem lub BLIK-iem.
Po wszystkim nie pozostaje Ci nic innego, jak poczekać na termin umówionej teleporady medycznej. Przed ustaloną konsultacją przygotuj wyniki swoich badań laboratoryjnych, dokumentację dotychczasowego przebiegu choroby oraz opis problemów zdrowotnych, które chcesz skonsultować.
Nawet jeśli umawiasz się tylko na teleporadę lekarską w celu uzyskania e-recepty lub zwolnienia L4, wciąż potrzebujesz dokumentacji potwierdzającej Twój stan zdrowia. Lekarz będzie w stanie wystawić odpowiednie dokumenty tylko wtedy, kiedy wywiad medyczny potwierdzi realny problem. W przeciwnym razie konieczna będzie osobista wizyta w gabinecie lekarskim.

Teleporady lekarskie – kiedy warto skorzystać
Aby skorzystać z teleporady lekarskiej, wystarczy telefon lub komputer. Takie rozwiązanie to dobry sposób, aby omówić swoje objawy i otrzymać poradę medyczną. To również oszczędność czasu i szybki dostęp do pomocy.
Teleporada sprawdzi się, gdy:
- masz objawy, takie jak ból gardła, katar czy gorączka,
- potrzebujesz recepty na leki, które przyjmujesz na stałe,
- masz pytania dotyczące wyników badań,
- chcesz skonsultować dawkowanie leków,
- potrzebujesz skierowania na badania lub do specjalisty.
To szybki i wygodny sposób na uzyskanie pomocy medycznej. Warto z niej skorzystać, gdy wizyta stacjonarna nie jest konieczna.
Jeśli czujesz, że Twój stan zdrowia stale się pogarsza, udaj się osobiście do dowolnej placówki medycznej. Na miejscu lekarz będzie w stanie przeprowadzić szczegółowe badania, aby precyzyjniej ocenić Twój stan zdrowia.
Natomiast w przypadku nagłego zachorowania lub konieczności przedłużenia recepty na leki możesz swobodnie skorzystać z teleporady prywatnej. Za niewielką opłatą umówisz się z lekarzem online lub przez telefon i poprosisz o przygotowanie, np. e-recepty na leki.
Teleporada – zalety takiego rozwiązania
W praktyce zarówno teleporada za darmo, jak i ta realizowana przez prywatne placówki medyczne może być dobrym rozwiązaniem, z którego skorzystasz w nagłych przypadkach. W ten sposób skonsultujesz swój stan zdrowia lub wyniki badań laboratoryjnych.
A więc dlaczego warto skorzystać z teleporady lekarskiej? To przede wszystkim:
- oszczędność czasu – nie musisz dojeżdżać do stacjonarnej przychodni lub innych placówek, a także czekać w długich kolejkach do specjalistów,
- komfort – bierzesz udział w teleporadzie medycznej ze swojego domu lub innego dowolnego miejsca,
- łatwy dostęp do wielu specjalistów – możesz umówić się na zdalną konsultację medyczną do lekarzy różnych specjalizacji,
- maksimum bezpieczeństwa – kontakt przez telefon lub komunikator internetowy jest bezpieczną formą rozmowy z lekarzem.
Dodatkowo dzięki teleporadzie medycznej z pełną swobodą korzystasz z opcji uzyskania e-recepty lub zwolnienia lekarskiego L4 w razie rozwijającej się choroby.
Oczywiście takie rozwiązania mają też minusy. Musisz liczyć się z tym, że lekarz nie zawsze będzie w stanie dokładnie ocenić Twój stan zdrowia. Wtedy prawdopodobnie skieruje Cię na dodatkowe badania lub wyda zalecenie odbycia osobistej wizyty w gabinecie lekarskim.
Teleporada – co warto wiedzieć
Decydując się na teleporadę lekarską, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim skompletuj niezbędne dokumenty i wyniki badań. W miarę możliwości udostępnij je specjaliście, aby mógł szybciej ocenić Twój stan zdrowia i przeprowadzić wywiad medyczny.
W trakcie teleporady medycznej przez telefon lub online:
- informuj lekarza o wszystkich swoich problemach zdrowotnych,
- zawsze bądź dostępny o wyznaczonej godzinie, aby skorzystać z teleporady w terminie,
- w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie informuj o tym lekarza,
- nigdy nie próbuj nakłaniać lekarza do wystawienia e-recepty lub zwolnienia L4 bez solidnych podstaw – to niezgodne z prawem.
Teleporada to korzystne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby starsze, poważnie schorowane lub każdy, kto z jakiegokolwiek powodu nie może udać się osobiście do gabinetu lekarskiego. To dobry sposób, aby skonsultować swoje wyniki, przedłużyć receptę lub otrzymać zalecenia lekarskie w przypadku rozwijającej się choroby.
Dostęp do telemedycyny może być jeszcze łatwiejszy dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Warto wybrać ubezpieczenie Przychodnia w ramach pakietu ERGO Zdrowie. Obejmuje ono dostęp do konsultacji lekarskich zarówno zdalnie, jak i w formie stacjonarnej, szerokiego katalogu badań diagnostycznych oraz zabiegów rehabilitacyjnych.
Ubezpieczenie jest dostępne w trzech wariantach z równie szerokim zakresem usług medycznych, różniących się poziomem udziału własnego. Dzięki temu możesz wybrać ten, który jest najbardziej dopasowany do twoich potrzeb i możliwości finansowych. To rozwiązanie zapewnia szybki i wygodny dostęp do opieki zdrowotnej, bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę stacjonarną.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Zdrowie dostępnym pod adresem:
https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenia-zdrowotne/
opublikowano: 05.05.2025