Co robić, gdy zastaniesz zalane mieszkanie?

Co robić, gdy zastaniesz

zalany dom lub mieszkanie?

Zalanie – co robić w takiej sytuacji?

Zalanie domu lub mieszkania – swojego lub sąsiadów – może zdarzyć się każdemu. Usunięcie skutków takiego wypadku bywa, niestety, bardzo kosztowne, więc nie ryzykuj, że będziesz musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Postaw na ubezpieczenie mieszkania od zalania i nie martw się niespodziewanymi wypadkami z zepsutą pralką czy zmywarką w roli głównej! Przeczytaj i dowiedz się, jak krok po kroku postępować w przypadku zalania własne mieszkania, domu lub sąsiada.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie bywają przyczyny zalania mieszkania,
  • jak wygląda procedura działania w przypadku zalania własnego mieszkania,
  • kto płaci za szkody w zalanym mieszkaniu w zależności od przyczyny awarii,
  • jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone oświadczenie o zalaniu sąsiada,
  • jakie okoliczności powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania od zalania,
  • jakie zalety posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ERGO Hestii.

Woda wylewająca się na podłogę Twojego mieszkania i wizyta rozzłoszczonego sąsiada z dołu to wizje, od których jeży Ci się włos na głowie? Przygotuj się na taką ewentualność! Jeśli będziesz wiedział, jak postąpić w trudnej sytuacji, z łatwością zachowasz spokój wtedy, gdy zalanie sąsiada faktycznie Ci się przydarzy.

Najczęstsze przyczyny i skutki zalania.

Zalanie przez sąsiada lub w wyniku innych zdarzeń to sytuacja, o której każdy słyszał, ale nie każdy doświadczył ich na własnej skórze. Zacznijmy zatem od kilku słów o tym, czym może być spowodowana taka kłopotliwa sytuacja. Możliwe przyczyny zalania to:

  • uszkodzenia instalacji w pionie wodnym,
  • uszkodzenie wężyka w pralce lub zmywarce,
  • awaria instalacji wodnej w podłodze lub ścianie,
  • opady atmosferyczne,
  • pęknięcie akwarium,
  • powódź.

Powódź to sytuacja nadzwyczajna związana z zalaniem terenów w następstwie podniesienia się wody w korytach wód płynących, stojących lub morskich wód przybrzeżnych. Powódź może dotyczyć wystąpienia wody z niewielkich rzek albo mieć charakter masowy i postępujący wraz z przesuwaniem się fali powodziowej.

Warto pamiętać, gdy decydujemy się na zakup polisy, aby dodatkowo rozszerzyć ochronę na wypadek powodzi.


Takie są przyczyny uszkodzenia związane z działaniem wody – zastanawiasz się, jakie mogą być jego skutki? Najczęściej uszkodzeniu ulegają powłoki malarskie, zabudowy z płyt kartonowo–gipsowych, elementy wykończenia podłóg (panele, parkiet, deski drewniane). Pozornie niewielkie szkody bywają bardzo kosztowne – szczególnie jeśli dojdzie do przesiąknięcia wody przez strop i zalania sąsiada.

W sytuacji, gdy przyczyną zalania jest uszkodzona instalacja wodna, konieczne będzie ustalenie miejsca awarii. W ramach poszukiwania przyczyny szkody zwracane są koszty czynności, które są niezbędne do jednoznacznego zidentyfikowania elementu, który stanowił przyczynę szkody.

Przed awarią wodną nie da się zabezpieczyć w 100%. Warto jednak zmniejszyć jej prawdopodobieństwo dzięki regularnie wykonywanym przeglądom instalacji. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie przed skutkami finansowymi. Najlepszą metodą będzie wykupienie pakietu ubezpieczenia, które zagwarantuje Ci pokrycie kosztów ewentualnego wodnego wypadku – także tego, którego skutki będą widoczne w mieszkaniu sąsiada.

zalane mieszkanie

Więcej informacji o kwestii zalanie mieszkania a ubezpieczenie znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Zalanie – co robić, jeśli zauważysz wodę.

Awaria pralki czy zmywarki może spowodować naprawdę spore uszkodzenia– podobnie jak uszkodzenie elementu instalacji wodnej. Dlatego warto na wszelki wypadek wiedzieć, jak postąpić, jeśli zobaczysz wodę na podłodze w swojej kuchni czy łazience. Tylko szybka interwencja powstrzyma dalsze szkody!

Przede wszystkim nie panikuj. W pierwszych krokach w miarę możliwości powstrzymaj rozprzestrzenianie się szkody. Zakręć wodę, wyłącz urządzenie, które jest źródłem problemu – jeśli to Twoja pralka czy zmywarka spowodowała zalanie. Spróbuj znaleźć i zakręcić odpowiednie zawory – w ten sposób przynajmniej częściowo ograniczysz straty w mieszkaniu zarówno swoim, jak i sąsiadów.

W przypadku, gdy awaria dotyczy pionów kanalizacyjnych, konieczna będzie pomoc zarządcy budynku. Skontaktuj się z nim, jednak najpierw zbierz tyle wody, ile się da (np. za pomocą ręczników). W ten sposób ograniczysz rozmiar szkody.

Gdy sytuacja będzie już wstępnie opanowana, czas na skontaktowanie się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Wykonaj poniższe kroki:

  • zgłoś ubezpieczycielowi fakt wystąpienia szkody – najwygodniej zrobić to online - https://zgloszenieszkody.ergohestia.pl
  • przygotuj wykaz uszkodzonych elementów, przedmiotów ze wskazaniem zakresu uszkodzeń,
  • zezwól ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody.

Po zgłoszeniu szkody dedykowany opiekun szkody skontaktuje się z Tobą i przedstawi przebieg procesu obsługi szkody. W zależności od charakteru i rozmiaru uszkodzeń obsługa może być prowadzona na podstawie przekazanej dokumentacji zdjęciowej i opisu powstałych uszkodzeń albo wizyty naszego rzeczoznawcy w miejscu ubezpieczenia.

Niezależnie od zakresu polisy, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia – to zasada obowiązująca wszystkich ubezpieczycieli. Gdyby wyjaśnienie w tym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia w ERGO Hestii można zgłosić szkodę online – w pierwszym etapie nie są potrzebne żadne papierowe dokumenty.

Zalanie mieszkania – oświadczenie osoby odpowiedzialnej

Aby dopełnić wszelkich formalności związanych z ustaleniem odpowiedzialności i wypłatą odszkodowania, potrzebne będzie sporządzenie oświadczenia o zalaniu mieszkania. Najlepiej, jeśli spisze je sprawca w porozumieniu z poszkodowanym. Dokument powinien zawierać:

  • datę i godzinę zdarzenia,
  • numer posiadanej polisy,
  • okoliczności powstania szkody,
  • opis zakresu uszkodzeń,
  • szacunkową kwotę strat,
  • dane osobowe poszkodowanego i sprawcy,
  • numer telefonu oraz adres e-mail poszkodowanego i sprawcy,
  • dane osobowe świadków zdarzenia,
  • ewentualnie zakres działań przybyłych na miejsce służb.


Wzór pisma w sprawie zalania mieszkania z łatwością znajdziesz w Internecie.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie, na co zwrócić uwagę – pakiet ERGO 7 to najlepszy wybór

Pakiet Ubezpieczenia ERGO 7 daje możliwość wyboru najszerszej oferty ubezpieczeniowej.  Zalanie jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia, natomiast oferta obejmuje szeroki katalog zdarzeń losowych. Dodatkowo ochronę można rozszerzyć na przykład o przepięcia, kradzież albo wybrać ochronę od wszystkich ryzyk. Zawierając umowę ubezpieczenia pamiętaj, aby objąć ochroną wyposażenie i ruchomości, które znajdują się w Twoim mieszkaniu.


zalane mieszkanie

Jeśli szukasz najlepszego dla siebie OC w życiu prywatnym, które ochroni Twoje finanse w razie wyrządzenia szkody innym osobom (m.in. w związku z użytkowaniem nieruchomości), koniecznie zwróć uwagę na nasze pakiety. W zależności od wybranego wariantu suma gwarancyjna wynosi od 250 tyś zł. do 2 mln. zł.

Co ważne, ubezpieczenie zalania sąsiada to nie jedyna okoliczność, w której przyda Ci się tej rodzaj ubezpieczenia. Nasze OC w życiu prywatnym obejmuje także inne szkody wyrządzone osobom trzecim, np. w wyniku:

  • pogryzienia przez psa osoby ubezpieczonej,
  • spowodowania szkody przez dzieci,
  • wypadku na rowerze,
  • kolizji na nartach i uszkodzeniu czyjegoś mienia,
  • wyrządzenia szkody w hotelu.

Wiesz już, jak krok po kroku postąpić w przypadku zalania mieszkania własnego lub sąsiada. Sprawdź naszą ofertę na ubezpieczenia i zyskaj bezcenną pewność, że jesteś przygotowany na ewentualną szkodę.

Warto wiedzieć: