Co robić, gdy zastaniesz zalane mieszkanie?

Co robić, gdy zastaniesz

zalane mieszkanie?

Zalane mieszkanie – co robić w takiej sytuacji?

Zalanie mieszkania – swojego lub sąsiadów z dołu – może zdarzyć się każdemu. Usunięcie skutków takiego wypadku bywa, niestety, bardzo kosztowne, więc nie ryzykuj, że będziesz musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Postaw na ubezpieczenie mieszkania od zalania i nie martw się niespodziewanymi wypadkami z zepsutą pralką czy zmywarką w roli głównej! Przeczytaj i dowiedz się, jak krok po kroku postępować w przypadku zalania mieszkania własnego lub sąsiada.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie bywają przyczyny zalania mieszkania,
 • jak wygląda procedura działania w przypadku zalania własnego mieszkania,
 • kto płaci za szkody w zalanym mieszkaniu w zależności od przyczyny awarii,
 • jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone oświadczenie o zalaniu sąsiada,
 • jakie okoliczności powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania od zalania,
 • jakie zalety posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ERGO Hestii.

Woda wylewająca się na podłogę Twojego mieszkania i wizyta rozzłoszczonego sąsiada z dołu to wizje, od których jeży Ci się włos na głowie? Przygotuj się na taką ewentualność! Jeśli będziesz wiedział, jak postąpić w trudnej sytuacji, z łatwością zachowasz spokój wtedy, gdy zalanie sąsiada faktycznie Ci się przydarzy.

Najczęstsze przyczyny i skutki zalanego mieszkania

Zalanie przez sąsiada lub w wyniku innych zdarzeń losowych – każdy o tego typu zdarzeniach słyszał, ale nie każdy doświadczył ich na własnej skórze. Zacznijmy zatem od kilku słów o tym, czym może być spowodowana taka kłopotliwa sytuacja. Możliwe przyczyny to:

 • uszkodzenia instalacji w pionie wodnym,
 • uszkodzenie wężyka w pralce lub zmywarce,
 • awaria instalacji wodnej w podłodze lub ścianie,
 • intensywne opady atmosferyczne,
 • powódź – jej skutkiem jest najczęściej zalana piwnica (odszkodowanie zależy więc w tym przypadku od wyceny szkód powodziowych).

Pamiętaj, że szkody powstałe z powodu powodzi to sytuacja inna niż zdarzające się częściej awarie instalacji czy sprzętów domowych. Warto w tym kontekście zaznaczyć, że nie każda polisa, która zabezpiecza Twoje finanse na wypadek zalania, obejmuje także skutki powodzi. Powódź jest bowiem definiowana jako podniesienie wód gruntowych, natomiast zalanie powodują inne wymienione powyżej okoliczności, m.in. napływ opadów atmosferycznych, uszkodzenie wężyka pralki czy zmywarki, awaria rur wodociągowych i innych części instalacji.

zalane mieszkanie

Takie są przyczyny uszkodzenia mieszkania wodą – zastanawiasz się, jakie mogą być jego skutki? W wymienionych wyżej sytuacjach (z wyłączeniem zalania piwnicy z powodu powodzi) zazwyczaj dochodzi do lekkiego uszkodzenia elementów wystroju, a także wykończenia mieszkania (np. tynki, płytki podłogowe). Te pozornie niewielkie szkody bywają bardzo kosztowne – szczególnie jeśli dojdzie do przesiąknięcia wody przez strop i zalania sąsiada.

Przed awarią wodną nie da się zabezpieczyć w 100%. Warto jednak zmniejszyć jej prawdopodobieństwo dzięki regularnie wykonywanym przeglądom instalacji. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie przed skutkami finansowymi. Najlepszą metodą będzie wykupienie pakietu ubezpieczenia z OC w życiu prywatnym, które zagwarantuje Ci pokrycie kosztów ewentualnego wodnego wypadku – także tego, którego skutki będą widoczne w mieszkaniu sąsiada.

Więcej informacji o kwestii zalanie mieszkania a ubezpieczenie znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Zalane mieszkanie – co robić, jeśli zauważysz wodę w swoim domu?

Jeśli mieszkasz w bloku, awaria pralki czy zmywarki może spowodować naprawdę spore zamieszanie – podobnie jak awaria którejś z części instalacji wodnej. Dlatego warto na wszelki wypadek wiedzieć, jak postąpić, jeśli zobaczysz wodę na podłodze w swojej kuchni czy łazience. Tylko szybka interwencja powstrzyma dalsze szkody!

Przede wszystkim nie panikuj. W pierwszych krokach w miarę możliwości powstrzymaj rozprzestrzenianie się szkody. Zakręć wodę, wyłącz urządzenie, które jest źródłem problemu – jeśli to Twoja pralka czy zmywarka spowodowała zalanie. Spróbuj znaleźć i zakręcić odpowiednie zawory – w ten sposób przynajmniej częściowo ograniczysz straty w mieszkaniu zarówno swoim, jak i sąsiadów.

W przypadku, gdy awaria dotyczy pionów kanalizacyjnych, konieczna będzie pomoc zarządcy budynku. Skontaktuj się z nim, jednak najpierw zbierz tyle wody, ile się da (np. za pomocą ręczników). W ten sposób ograniczysz rozmiar szkody.

Gdy sytuacja będzie już wstępnie opanowana, czas na skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym – o ile oczywiście wcześniej na wypadek zalania mieszkania kupiłeś ubezpieczenie OC. Wykonaj poniższe kroki:

 • zgłoś ubezpieczycielowi fakt wystąpienia szkody – najwygodniej zrobić to online,
 • przygotuj wykaz uszkodzonych przedmiotów – z podaniem ich ilości, wartości, roku nabycia, producenta itp. (będzie on potrzebny rzeczoznawcy do wyceny szkody powstałej na skutek zalania mieszkania),
 • zezwól ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia w ERGO Hestii można zgłosić szkodę online – w pierwszym etapie nie są potrzebne żadne papierowe dokumenty.

Zalanie mieszkania – oświadczenie osoby odpowiedzialnej

Aby dopełnić wszelkich formalności związanych z ustaleniem odpowiedzialności i wypłatą odszkodowania, potrzebne będzie sporządzenie oświadczenia o zalaniu mieszkania. Najlepiej, jeśli spisze je sprawca w porozumieniu z poszkodowanym. Dokument powinien zawierać:

 • datę i godzinę zdarzenia,
 • numer posiadanej polisy,
 • okoliczności powstania szkody,
 • opis zakresu uszkodzeń,
 • szacunkową kwotę strat,
 • dane osobowe poszkodowanego i sprawcy,
 • numer telefonu oraz adres e-mail poszkodowanego i sprawcy,
 • dane osobowe świadków zdarzenia,
 • ewentualnie zakres działań przybyłych na miejsce służb.


Wzór pisma w sprawie zalania mieszkania z łatwością znajdziesz w Internecie.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada lub siebie samego – jakie zdarzenia są objęte polisą?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania? Wiele zależy od zakresu wybranej polisy. Zwykle w wersji podstawowej obejmuje ona elementy stałe, czyli mury i kondygnacje. Podczas zalania szkodzie mogą jednak przecież ulec także sprzęty gospodarstwa domowego, meble czy inne przedmioty – dobrze więc, aby ubezpieczenie obejmowało także tego typu ruchomości.

zalane mieszkanie

Aby mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy w kwestii typu awarii objętej polisą, podczas podpisywania umowy zwróć uwagę, aby ubezpieczenie obejmowało takie sytuacje jak:

• awaria instalacji lub urządzeń (pralka, wirówka, zmywarka),
• awaria układu grzewczego, klimatyzacji itp.,
• cofnięcie się ścieków z sieci kanalizacyjnej,
• awaria instalacji tryskaczowej lub gaśniczej,
• nieumyślne pozostawienie otwartych kurków na skutek przerwy w dopływie wody.

Różnica między polisami ubezpieczeniowymi polega także na ocenie winy. Odpowiednia polisa może ochronić Twoje finanse zarówno jeśli nie ma możliwości ustalenia sprawcy awarii, jak i wtedy, gdy szkody zostaną wyrządzone przez Ciebie samego. Ta druga okoliczność związana jest ze wspomnianym już ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym.


Niezależnie od zakresu polisy, świadczenie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia – to zasada obowiązująca wszystkich ubezpieczycieli.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania od zalania – pakiet z OC w życiu prywatnym ERGO Hestia

Jeśli szukasz najlepszego dla siebie OC w życiu prywatnym, które ochroni Twoje finanse w razie wyrządzenia szkody innym osobom (m.in. w związku z użytkowaniem nieruchomości), koniecznie zwróć uwagę na nasze pakiety, a szczególnie ERGO 7. W przypadku tego ubezpieczenia miesięczna składka może wynosić jedynie około 50 PLN za sumę gwarancyjną 200 000 zł.

Co ważne, ubezpieczenie zalania sąsiada to nie jedyna okoliczność, w której przyda Ci się tej rodzaj polisy. Nasze OC w życiu prywatnym obejmuje także inne szkody wyrządzone osobom trzecim, np. w wyniku:

 • pogryzienia przez psa osoby ubezpieczonej,
 • wypadku na rowerze,
 • kolizji na nartach i uszkodzeniu czyjegoś mienia,
 • wyrządzenia szkody w hotelu.

Pamiętaj, że osobą objętą ochroną jest w tym przypadku również pomoc domowa oraz inne osoby wykonujące prace w gospodarstwie domowym, bez konieczności opłacania dodatkowej składki.

Wiesz już, jak krok po kroku postąpić w przypadku zalania mieszkania własnego lub sąsiada. Sprawdź naszą ofertę na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i zyskaj bezcenną pewność, że jesteś przygotowany na ewentualną awarię, która powstanie z Twojej winy!

Przeczytaj też nasz inny artykuł i Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA

Warto wiedzieć:

Majątek

dom i firma assistance

Majątek

Dom i Firma Assistance, czyli pomoc w nagłych sytuacjach w domu lub firmie

Czytaj więcejarrow