Ubezpieczenie dla motocyklistów

Ubezpieczenie motocykla, motoroweru i skutera

Co warto wiedzieć?

W 2020 r. motocykliści uczestniczyli w 2075 wypadkach drogowych, w których zginęło 233 kierujących motocyklami i 11 ich pasażerów, a 1699 motocyklistów i 180 pasażerów motocykli zostało rannych*. Większość wypadków z ich udziałem to wina kierowców samochodów. Te dane pokazują, że jazda motocyklami i innymi jednośladami to pasjonujące, ale jednocześnie bardzo ryzykowne hobby. Dlatego właśnie warto zadbać o dobre ubezpieczenie OC motocykla – najlepiej w pakiecie z innymi świadczeniami.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym w świetle prawa różnią się od siebie poszczególne jednoślady,
 • jakie są zasady dotyczące ubezpieczenia OC skutera, motocykla i motoroweru,
 • od czego zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie skutera i innych jednośladów,
 • jakie dodatkowe ubezpieczenia zawiera pakiet idealny dla właścicieli jednośladów,
 • dlaczego warto wybrać ERGO 7 do ubezpieczenia skutera, motocykla lub motoroweru,
 • co zyska motocyklista, który wykupi dodatkowe ubezpieczenie ERGO Sport.

W wypadku z udziałem motocykla często poważnych uszkodzeń doznaje zarówno kierowca, jak i jego maszyna. Nieco rzadziej wybierane skutery i motorowery również generują ryzyko obrażeń kierowcy czy pasażera i uszkodzeń sprzętu. To jednak nie znaczy, że jednoślady są zbyt niebezpieczne i niewarte uwagi. Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności, a dodatkowo zadbasz o odpowiednią polisę – nie tylko OC na skuter czy motocykl, ale także AC i assistance – będziesz mógł zawsze wyruszać w trasę ze spokojną głową.

Motocykl, skuter, motorower – co wybierasz?

Zanim przejdziemy do kwestii OC motocykla, skutera czy motoroweru oraz dodatkowych ubezpieczeń, warto zatrzymać się na chwilę przy kwestii rozróżnienia tych pojazdów. Jeśli dopiero planujesz zakup swojego pierwszego jednośladu, dobrze zastanów się, który z nich będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom.


Różnice między poszczególnymi jednośladami definiuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Według niej:

 • motocykl – to pojazd samochodowy dwukołowy kategorii L3e albo dwukołowy z bocznym wózkiem kategorii L4e, albo trójkołowy kategorii L5e o symetrycznym rozmieszczeniu kół,
 • motorower – to dwukołowy lub trójkołowy pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie definiuje, czym jest skuter. Powszechnie wiadomo jednak, że to lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami. Posiada on stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie oraz podesty dające oparcie całej stopie, a jego silnik i zbiornik paliwa najczęściej są umieszczone pod kanapą.  

Miasto nocą

Pamiętaj, że wysokość składki autocasco dla tych pojazdów może być różna (ze względu na inną pojemność silnika), ale zarówno motocykl, motorower, jak i skuter muszą posiadać obowiązkowo ubezpieczenie OC, bez żadnych wyjątków.

Obowiązkowe ubezpieczenie (OC)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) na motocykl, skuter czy motorower obejmuje konsekwencje finansowe szkód w mieniu lub na osobie, wyrządzonych przez kierowcę jednośladu. Jeśli pojazd nie posiada OC, jego właściciel za wszystkie zniszczenia będzie musiał niestety zapłacić z własnej kieszeni, a dodatkowo zapłacić karę za brak tego ubezpieczenia. Mogą to być naprawdę duże koszty – podobnie zresztą jak kara za brak ważnego ubezpieczenia.

Kary za brak OC motoroweru, skutera lub motocykla wynoszą:

 • 190 zł za brak OC do 3 dni,
 • 470 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 930 zł za brak polisy dłużej niż 14 dni.

Warto wiedzieć, że wszystkie jednoślady, bez względu na ich rodzaj i wiek, powinny być ubezpieczone już od momentu zakupu. Jeśli kupujesz pojazd używany, jego poprzednie ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie – wykupienie nowego ubezpieczenia motocykli i innych jednośladów jest zatem potrzebne zarówno przy pojeździe z salonu, jak i z drugiej ręki.

Co ważne, ubezpieczenie skutera, motocykla lub motoroweru musi zostać wykupione na cały rok kalendarzowy – nawet jeśli używasz swojego jednośladu jedynie wiosną i latem. Nie ma możliwości ograniczenia ubezpieczenia do wybranego okresu w roku.

Pamiętaj, że równie szybko jak OC należy załatwić kwestię zarejestrowania/przerejestrowania Twojego nowego pojazdu. Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja skutera, motoroweru lub motocykla? Koszt nie jest wysoki – zapłacisz przede wszystkim za tablice rejestracyjne i wydanie dowodu rejestracyjnego. Standardowo w przypadku każdego z opisywanych pojazdów powinieneś zmieścić się w kwocie około 100 złotych. Jeśli motocykl nie był wcześniej używany, zapłacisz dodatkowych kilkadziesiąt złotych za wydanie karty pojazdu.


Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, skutera czy motoroweru? Cena zależy od różnych czynników.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera bez zniżek? A może chcesz wiedzieć, ile wynosi składka w przypadku motocykla lub motoroweru? Nie da się podać jednej uniwersalnej kwoty dla każdego rodzaju jednośladu i każdego kierowcy. Tak jak w przypadku samochodów, każde ubezpieczenie jest wyceniane indywidualnie, na podstawie różnych informacji o właścicielu oraz pojeździe. Czynniki, które wpływają na cenę OC motocykla to:

 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • historia ubezpieczenia,
 • rok produkcji motocykla,
 • marka motocykla,
 • pojemność silnika.

A ile kosztuje OC do skutera lub motoroweru? Ze względu na mniejszą pojemność silnika tych pojazdów polisa będzie zwykle tańsza niż ubezpieczenie motocykla – ale również ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy.

Dodatkowe ubezpieczenie skutera, motocykla, motoroweru – co może zawierać pakiet?

Wiesz już, ile kosztują rejestracja i ubezpieczenie skutera, motoroweru i motocykla – a przynajmniej od czego zależą ich ceny. Pora wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie! Najlepiej  nie tylko obowiązkowe OC, ale także AC na motocykl i inne przydatne świadczenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pakietu ERGO 7, dzięki któremu załatwisz ubezpieczenie  na motor czy ubezpieczenie skutera online – bez wychodzenia z domu i bez wyszukiwania osobnych ofert na OC, AC i assistance.


ERGO 7 to elastyczny i nowoczesny pakiet ubezpieczeniowy, który daje możliwość łatwego i szybkiego dostosowania zakresu ubezpieczenia do własnych potrzeb. W pakiecie dostępne są ubezpieczenia mienia oraz komunikacyjne (łącznie 7 rodzajów ubezpieczeń), każde w 3 wariantach zakresowych.


ubezpieczenie dla motocyklistów

Twoje ubezpieczenie motocykla online może zatem zawierać w jednym pakiecie:

 • ubezpieczenie obowiązkowe OC motocykla, skutera lub motoroweru,
 • AC motocykla lub innego jednośladu – do wyboru masz wariant zabezpieczający Twoje finanse w przypadku utraty pojazdu (szkoda całkowita lub kradzież) oraz pełen zakres w wariancie ASO lub w wariancie kosztorysowym, obejmujący dodatkowo szkody parkingowe i akty wandalizmu,
 • assistance motocykla lub innego pojazdu, który ubezpieczasz – zagwarantuje Tobie oraz Twojemu pasażerowi, że w razie wypadku z dala od miasta nie zostaniecie pozostawieni sami sobie; w ramach tego ubezpieczenia skorzystasz z bezgotówkowej organizacji i pokrycia kosztów holowania do serwisu lub innego wskazanego przez Ciebie miejsca, organizacji pojazdu zastępczego nawet na 5 dni, a także zakwaterowania w pobliżu miejsca zdarzenia drogowego (jeśli Ty i Twój pasażer nie możecie kontynuować podróży),
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – w ramach ubezpieczenia ERGO Sport, o którym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Zalety wyboru kompletnego pakietu

Ubezpieczenie motocykla lub innego pojazdu w ramach pakietu ERGO 7 jest nie tylko szybkie i bezproblemowe, ale też posiada wiele innych zalet, które są jego wartością dodaną. Poznaj najważniejsze z nich:

 • pełna ochrona przez 24 h – w trakcie jazdy i kiedy pojazd stoi w garażu,
 • bogaty assistance, gwarantujący pomoc także w razie awarii,
 • indywidualny plan rehabilitacji po ewentualnym wypadku,
 • wysokie sumy ubezpieczenia NNW dla kierowcy i pasażera,
 • szeroki zakres ubezpieczeń dodatkowych i rozszerzeń ochrony ubezpieczeniowej.

Sportowa polisa dla aktywnego kierowcy – uzupełnienie ubezpieczenia motoroweru, skutera lub motocykla

Jeśli traktujesz jazdę jednośladem jako ulubiony sport albo jesteś zapalonym motocyklistą, który na dodatek aktywnie uprawia inne dyscypliny, zwróć uwagę na nasz pakiet ERGO Sport. Stanowi on dodatkową ochronę kierowcy każdego jednośladu, a poza tym świetnie sprawdza się jako ochrona finansowa osób, które ze względu na swoje aktywne hobby są szczególnie narażone na wypadki i uszkodzenia ciała.

Największe zalety ERGO Sport dla motocyklistów oraz kierowców skutera czy motoroweru to:

 • pełna ochrona podczas jazdy (a także podczas uprawiania innych sportów, z zakresem zależnym od wybranego wariantu ubezpieczenia),
 • organizacja bezgotówkowej pomocy medycznej w razie wypadku,
 • możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej lub rocznej,
 • możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia w formie imiennej lub grupowej podczas jednej transakcji,
 • pomoc finansowa, jeśli stan zdrowia uniemożliwia przeprowadzenie rehabilitacji po wypadku,
 • 3 elastyczne warianty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia 50, 100 lub nawet 200 tys. zł).

W ERGO Hestii lubimy proste rozwiązania. Wierzymy, że Ty też jesteś ich zwolennikiem! Dlatego nie ma sensu rozbijać ubezpieczenia motocykli czy skuterów na różne oferty. Skorzystaj z wygodnego pakietu ERGO 7 w zakresie ubezpieczenia jednośladu i ciesz się komfortem psychicznym w każdej nieprzewidzianej sytuacji drogowej.

(Źródło: https://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/100254,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html)Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.