paszport biometryczny

Paszport biometryczny

czym jest i jak go wyrobić

Paszport biometryczny

Paszport biometryczny to jeden z podstawowych typów dokumentów identyfikacyjnych obywateli RP. Zarówno osoby pełnoletnie, jak i niepełnoletnie mogą ubiegać się o wydanie takiego dokumentu. Czym jednak jest paszport biometryczny? Jak wyrobić taki dokument i jakie dane się na nim znajdą? Zajrzyj do poradnika i dowiedz się więcej na ten temat.

  1. Co to jest paszport biometryczny
  2. Czym paszport biometryczny różni się od tradycyjnego
  3. Dlaczego warto korzystać z paszportu biometrycznego
  4. Paszport biometryczny – czy jest obowiązkowy
  5. Okres ważności – jak długo jest ważny paszport biometryczny
  6. Jak wyrobić paszport biometryczny

Co to jest paszport biometryczny

W Polsce paszport to dokument identyfikacyjny. Wydawany jest na wniosek osoby pełnoletniej i musi być złożony osobiście, aby możliwe było pobranie danych biometrycznych. W praktyce osoby małoletnie także mogą otrzymać paszport, ale tylko na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce są dwa typy paszportów: stałe i tymczasowe.

  1. Paszport biometryczny stały – to dokument wydawany na okres do 10 lat lub do 5 lat dla osób, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia. Na takim dokumencie znajdują się dane biometryczne, wizerunek twarzy oraz odciski palców posiadacza.
  2. Paszport tymczasowy – to dokument ważny maksymalnie na okres jednego roku (365 dni), który nie zawiera zakodowanych danych biometrycznych posiadacza.

Wszystkie poufne informacje są zapisywane w chipie paszportu biometrycznego. Dzięki temu osoby trzecie nawet po kradzieży paszportu danej osoby nie są w stanie odczytać poufnych danych biometrycznych prawnego posiadacza dokumentu.

Czym paszport biometryczny różni się od tradycyjnego

Paszport biometryczny różni się od tradycyjnego przede wszystkim obecnością mikroprocesora zawierającego dane biometryczne posiadacza, takie jak wizerunek twarzy i odciski palców.

To zwiększa bezpieczeństwo dokumentu oraz ułatwia i przyspiesza proces kontroli granicznej. W Polsce paszporty biometryczne są wydawane od 28 sierpnia 2006 roku, natomiast od 2009 roku zawierają zakodowane odciski palców, które umożliwiają precyzyjniejszą weryfikację tożsamości posiadacza.

Cecha Paszport biometryczny Paszport tradycyjny
Dane biometryczne Zawiera mikroprocesor z elektronicznie zapisanym wizerunkiem twarzy i odciskami palców.Nie zawiera danych biometrycznych.
Bezpieczeństwo Wyższe, trudniejszy do podrobienia dzięki zawartości danych biometrycznych.Niższe, łatwiejszy do podrobienia.
Kontrola graniczna Szybsza odprawa dzięki automatycznym systemom kontroli.Proces odprawy może być dłuższy ze względu na manualną weryfikację danych.

Tabela 1: Porównanie cech standardowego paszportu i paszportu biometrycznego

Źródło:https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=paszport_podstawowe_informacje)


Rozporządzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. nałożyło na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia paszportów zawierających dane biometryczne, co miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów oraz ograniczenie przestępczości związanej z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami.

Dlaczego warto korzystać z paszportu biometrycznego

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na korzystanie z paszportu biometrycznego. To przede wszystkim bezpieczny i nowoczesny dokument, który zawiera istotne dane biometryczne dotyczące konkretnego obywatela.

Kluczowe zalety takiego dokumentu potwierdzającego tożsamość to:

  • realna szansa na szybsze odprawy na lotniskach przy użyciu specjalnych bramek odczytujących dane z zakodowanego chipu w paszporcie,
  • gwarancja bezpieczeństwa – podrobienie takiego dokumentu jest praktycznie niemożliwe,
  • łatwiejsze przekraczanie granic różnych państw, a szczególnie podczas planowanych wyjazdów do USA.

Planując zagraniczne podróże z paszportem biometrycznym, warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Ochrona obejmująca pomoc medyczną, ubezpieczenie bagażu oraz odpowiedzialność cywilną zapewni spokojną i bezpieczną podróż.

Paszport biometryczny – czy jest obowiązkowy

Posiadanie paszportu biometrycznego może być szczególnie istotne podczas podróży do krajów spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, gdzie mogą obowiązywać specjalne wymagania dotyczące dokumentów tożsamości. W wielu przypadkach ułatwia on przekraczanie granic i jest konieczny przy podróżach bezwizowych. Jeśli planujesz wyjazd do USA w ramach programu Visa Waiver, konieczne będzie posiadanie aktualnego paszportu biometrycznego.

Visa Waiver to program, który pozwala obywatelom wybranych krajów na wjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy na maksymalnie 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych.

Jeśli masz paszport biometryczny, możesz złożyć wniosek o autoryzację podróży w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Po zatwierdzeniu możesz podróżować do USA bez wizy, pod warunkiem, że spełniasz wymagania programu.

czy paszport biometryczny jest obowiązkowy

Okres ważności – jak długo jest ważny paszport biometryczny

Zgodnie z aktualnymi przepisami okres ważności paszportu biometrycznego dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia to 10 lat. Dla dzieci dokument jest aktualny przez 5 lat od daty wyrobienia.

Kiedy paszport biometryczny straci swoją ważność, nie da się go przedłużyć. Konieczne jest złożenie nowego wniosku w urzędzie o wydanie kolejnego paszportu wraz z zakodowaniem zaktualizowanych danych biometrycznych.

W celu swobodnego podróżowania po świecie dokument powinien być ważny na co najmniej 6 miesięcy do przodu. To podstawowy wymóg, który będzie uzależniony w dużej mierze od tego, na jak długo zamierzasz wyjechać. Podczas zagranicznego pobytu Twój paszport biometryczny nie może stracić ważności – to mogłoby utrudnić powrót do kraju.

Jak wyrobić paszport biometryczny

Wyrobienie paszportu biometrycznego w Polsce jest wyjątkowo proste. Aby to zrobić, musisz tylko przygotować wymagane dokumenty i udać się do urzędu. Krok po kroku załatwisz to w następujący sposób:

  1. Przygotuj dowód osobisty, aktualne zdjęcie paszportowe oraz prawidłowo wypełniony wniosek o wydanie paszportu biometrycznego.
  2. Udaj się na wizytę do urzędu paszportowego.
  3. Złóż wniosek wraz z kompletem dokumentów.
  4. Poczekaj na realizację zlecenia przygotowania paszportu biometrycznego. Najczęściej trwa to nie dłużej niż 30 dni.

Po wszystkim odbierzesz swój paszport biometryczny i będziesz cieszyć się swobodą podróżowania po wielu krajach, gdzie nie są wymagane specjalne wizyt turystyczne lub biznesowe.

Koszt wydania paszportu biometrycznego to wydatek 140 złotych jednorazowo. Na zniżki mogą liczyć studenci, emeryci, renciści i wiele innych osób. Standardowa zniżka to 50%, a wtedy wydanie paszportu biometrycznego kosztuje zaledwie 70 złotych. Opcjonalnie dostępna jest też zniżka 75%, ale tylko dla członków rodzin wielodzietnych będących posiadaczami Karty Dużej Rodziny.

Za wydanie biometrycznego paszportu nie płacą osoby po 70. roku życia oraz przebywające w domach pomocy społecznej.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia.

opublikowano: 05.05.2025