jetlag co to jest

30 czerwca 2025

Jetlag

czym jest i jak sobie z nim radzić

Komfort podczas podróży

Nagła zmiana stref czasowych potrafi skutecznie zepsuć pierwsze dni wymarzonego urlopu lub ważnej podróży służbowej. Dowiedz się, czym dokładnie jest jetlag i poznaj sprawdzone sposoby, by zminimalizować jego uciążliwe objawy i cieszyć się podróżą od samego początku.

  1. Co to jest jetlag
  2. Kogo dotyczy jetlag
  3. Jak radzić sobie z jetlagiem
  4. Co wpływa na intensywność objawów jetlagu
  5. Ile może potrwać jetlag

Co to jest jetlag

Jetlag, czyli zespół długu czasowego to objawy, które pojawiają się na skutek nagłej zmiany strefy czasowej. Takie zjawisko dotyczy najczęściej szybkiego przemieszczania się, np. samolotem w kierunkach równoleżnikowych, czyli wschód-zachód.

Jetlag jest zaburzeniem, które może powodować rozdrażnienie, problemy ze snem i ogólne przemęczenie. Zaburzenia rytmu dobowego mogą negatywnie wpływać na organizm człowieka zarówno w kwestii fizycznej, jak i psychologicznej. Rozregulowany wewnętrzny zegar biologiczny potrzebuje czasu, aby harmonogram dnia i nocy wrócił do standardowego trybu.

W przypadku dalekich podróży zawsze warto brać pod uwagę możliwość wystąpienia jetlagu.

Kogo dotyczy jetlag

Zjawisko jetlagu może dotyczyć każdego, kto w krótkim czasie przekracza kilka stref czasowych. Najczęściej występuje podczas lotów międzykontynentalnych. Twój wewnętrzny zegar nie nadąża za zmianą czasu, dlatego czujesz się zmęczony, rozkojarzony i masz problemy ze snem. Im dalej lecisz i szybciej zmieniasz strefę czasową, tym silniejsze mogą być objawy.

Im bardziej masz napięty harmonogram dnia po przylocie na miejsce, tym intensywniejszy będzie Twój jetlag. W miarę możliwości staraj się odpocząć zgodnie z nowym rytmem dobowym lub planuj podróże samolotem w godzinach nocnych. Wtedy ryzyko wystąpienia tego zjawiska jest mniejsze lub jego objawy nie będą tak bardzo dotkliwe.

Jak radzić sobie z jetlagiem

Nie istnieje jeden skuteczny sposób na jetlag. Kiedy dotykają Cię objawy i czujesz, że Twój organizm kompletnie sobie nie radzi, wtedy jest już za późno na profilaktykę. Aby zaburzenia snu, problemy trawienne, bóle głowy, nudności i ogólne zmęczenie nie zrujnowały Twojego wyjazdu, spróbuj kilku metod:

  1. Unikaj alkoholu i nadmiaru kofeiny zarówno w czasie podróży, jak i po przylocie na miejsce. Takie substancje mogą tylko pogorszyć jetlag.
  2. Staraj się pić jak najwięcej wody. Nawodnienie to podstawa w trakcie każdej podróży. W ten sposób możesz złagodzić objawy jetlagu.
  3. W miarę możliwości zmieniaj pory spożywania posiłków i snu. Jeśli przed podróżą dopasujesz swój harmonogram do strefy czasowej w miejscu docelowym, pojawia się szansa, że kompletnie nie odczujesz negatywnych skutków podróży samolotem.

Pamiętaj też o tym, aby w trakcie podróży od razu przestawić zegarki na czas w strefie, do której lecisz. Ogranicz także oddziaływanie światła niebieskiego przed planowaną drzemką oraz spędzaj jak najwięcej czasu na zewnątrz po przylocie.

Uwaga! Jeśli jetlag utrzymuje się dłużej niż kilka dni, pomyśl o konsultacji z lekarzem. Specjalista zaproponuje rozwiązania, które ułatwią ustabilizowanie harmonogramu dnia i nocy.

lot samolotem

Co wpływa na intensywność objawów jetlagu

Intensywność niekorzystnych objawów jetlagu jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejsze to:

  • intensywność podróży – im więcej stresu, tym większe ryzyko, że jetlag będzie bardziej dotkliwy,
  • liczba przekraczanych stref czasowych – więcej stref = poważniejszy jetlag,
  • pora lądowania,
  • czas trwania lotu,
  • Twój wiek i ogólny styl życia.

Miej na uwadze, że nawet Twoje codzienne nawyki mogą rzutować na to, jak intensywny będzie ewentualny jetlag po wylądowaniu na miejscu. Pamiętaj, że ważny jest czas. Twoje ciało prędzej czy później samo wyreguluje zegar biologiczny i wszystko wróci do normy – o ile wcześniej nie wyruszysz w kolejną podróż samolotem.

Ile może potrwać jetlag

To kwestia indywidualna. Zdarza się, że klasyczny jetlag utrzyma się od kilku dni do nawet ponad tygodnia. Raczej nie powinien trwać dłużej, a najbardziej dokuczliwe objawy odczujesz w pierwszej dobie po wylądowaniu.

W tym czasie nie forsuj się, daj sobie czas na regenerację i staraj się kłaść spać o regularnych porach. Wtedy szansa, że szybko pozbędziesz się jetlagu, jest o wiele większa.

Odczuwasz problemy zdrowotne podczas wyjazdu? Chcesz skorzystać z konsultacji z lekarzem? W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie turystyczne.

Dzięki niemu zyskasz ochronę przed wysokimi kosztami nieoczekiwanych wydarzeń medycznych. Kluczowym elementem jest organizacja pomocy, często w formie bezgotówkowej oraz pokrycie kosztów leczenia. Takie wsparcie jest nieocenione, gdy potrzebna jest szybka interwencja lekarza czy hospitalizacja.

Ubezpieczenie może dotyczyć także nagłego zachorowania, problemów związanych z chorobami przewlekłymi, jak również następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu możesz liczyć na pomoc w trudnej sytuacji zdrowotnej, minimalizując stres i obciążenie finansowe. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, co podkreśla wagę posiadania odpowiedniego zabezpieczenia.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.

Szczegółowe informacje o opisywanym produkcie, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnym OWU ERGO Podróż dostępnym pod adresem
www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-podrozy