Mężczyzna idzie obok samochodu

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu

co należy przygotować?

Ubezpieczenie samochodu

Wypadki i kolizje to często zdarzenia losowe, na które nie mamy wpływu. Aby zabezpieczyć się przed ich finansowymi skutkami, warto posiadać ubezpieczenie nie tylko na życie, ale też auta. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, natomiast AC jest dobrowolne, jednak przydaje się w przypadku wielu zdarzeń losowych. Warto wiedzieć, kiedy, gdzie i w jaki sposób ubezpieczyć swoje auto, a także jakie dokumenty będą do tego potrzebne. Przeczytaj artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię w tych kwestiach pytania!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie rodzaje ubezpieczenia auta trzeba wykupić, a na jakie warto się zdecydować,
  • co potrzeba do ubezpieczenia auta w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu w ramach AC i innych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych,
  • jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia pojazdu można uzyskać przez internet i gdzie konkretnie ich szukać.

Kompleksowy pakiet ERGO 7 Ubezpieczenia komunikacyjne to rozwiązanie dla kierowców, które pomoże pokryć koszty niemal wszystkich szkód (w zależności od wyboru jednego z wymienionych niżej wariantów AC), a także zapewnia pomoc w razie wypadku. Dowiedz się, jak wykupić takie kompleksowe ubezpieczenie, z czego może się ono składać i jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku o poszczególne elementy polisy.

Jak ubezpieczyć samochód?

Mężczyzna siedzi w samochodzie uśmiechnięty

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni przed konsekwencjami finansowymi sprawcę wypadku lub kolizji związanych ze szkodami na osobie, uszkodzeniem pojazdu lub mienia drugiej osoby. OC musi być wykupione do każdego samochodu, nawet tego, którym nie zamierzasz jeździć.

AC, czyli Autocasco, jest ubezpieczeniem dobrowolnym i chroni pojazd oraz jego właściciela przed finansowymi skutkami uszkodzenia, utraty, zniszczenia lub kradzieży. Aby zapewnić kompleksową ochronę, warto posiadać obydwa wymienione ubezpieczenia – OC i AC.

Pełna ochrona pojazdu może okazać się niezbędna w przypadku kolizji lub wypadku. Jeśli spowodujesz wypadek, koszty naprawy pojazdu poszkodowanego zostaną pokryte z Twojego OC. W tej sytuacji, jeśli będziesz mieć wykupione także AC, nie musisz się martwić również o swój pojazd. Zależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia, możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy w określonym zakresie. Do wyboru masz: wariant I (utrata pojazdu), wariant II (utrata i uszkodzenie pojazdu) oraz wariant III (All Risk).

Kiedy wypłacane jest odszkodowanie?

W wariancie II i III możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z AC, jeśli dojdzie m.in. do:

  • zderzenia się pojazdów, zwłaszcza gdy nie można ustalić sprawcy uszkodzenia pojazdu, jak w przypadku tzw. szkody parkingowej,
  • uszkodzenia pojazdu spowodowanego wjechaniem w dziurę na drodze,
  • uszkodzenia pojazdu spowodowane przez dzikie i hodowlane zwierzęta,
  • pożaru (w tym także samozapłonu), wybuchu, albo zatopienia pojazdu,
  • zawirusowania lub włamania do systemów elektronicznych pojazdu,
  • uszkodzenia pojazdu wynikające z wandalizmu lub przewożonego sprzętu sportowego,
  • kradzieży pojazdu, zarówno całościowego, jak i poszczególnych części.

Ochrona w ramach ubezpieczenia Autocasco All Risk obejmuje dodatkowo szkody powstałe wewnątrz pojazdu, wynikłe z nieumyślnego działania kierowcy, pasażerów lub przewożonego ładunku, a także szkody spowodowane zwarciem elektrycznym. Ponadto, ubezpieczenie to obejmuje szkody w wyposażeniu dodatkowym pojazdu, takim jak nawigacja satelitarna czy fotelik samochodowy, oraz szkody wynikłe z otwarcia się klapy lub niedomkniętych drzwi w czasie jazdy. Warianty II i III polisy AC All Risk dodatkowo pokrywają koszty dorobienia kluczy w przypadku ich utraty lub zniszczenia.

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu – OC

Aby zawrzeć umowę o ubezpieczenie OC w ramach ERGO 7 należy przygotować kilka dokumentów. Oto wszystko, co potrzebne do ubezpieczenia auta w ramach OC!

  • Przede wszystkim należy mieć dowód osobisty posiadacza pojazdu i osoby zawierającej umowę ubezpieczenia (jeżeli są to różne osoby).
  • Potrzebne będzie także prawo jazdy posiadacza pojazdu, aby uzupełnić informacje o roku wydania dokumentu – niezbędne do OC.
  • Jeśli samochód ma kliku posiadaczy, będą potrzebne także jego dane – imię, nazwisko, PESEL, adres i rok uzyskania prawa jazdy.
  • Należy wziąć też dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli jeszcze go nie masz, weź dowód własności pojazdu.
  • Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, weź ze sobą obecną polisę – znajdują się tam informacje np. o przyznanych zniżkach.

Przeczytaj także: Czym jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?

Mężczyzna pracujący przy komputerze

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu - AC

Aby wykupić ubezpieczenie Autocasco w ramach ERGO 7 będziesz potrzebować tych samych dokumentów do ubezpieczenia auta, co w przypadku OC. Przygotuj zatem dowód osobisty, prawo jazdy, dane ewentualnego współwłaściciela i pozostałe wymienione wyżej.

Pamiętaj, że poza OC i AC, możesz wykupić też inne ubezpieczenia dodatkowe:

  • dobrowolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów (NNW Kierowcy i Pasażera),
  • dobrowolne ubezpieczenie Car Assistance, będące zestawem usług pomocowych na wypadek różnych zdarzeń na drodze,
  • dobrowolne ubezpieczenie Bagażu, chroniące przedmioty przewożone wewnątrz pojazdu i w bagażnikach zewnętrznych.

Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu Car Assistance oraz NNW Kierowcy i Pasażerów w naszym pakiecie ERGO 7.

Sprawdź informacje przez internet

kobieta siedzi w samochodzie

Jakie dokumenty do ubezpieczenia auta są potrzebne?

Większość dokumentów potrzebnych do ubezpieczenia auta możesz znaleźć w formie cyfrowej. Nie jest więc konieczne posiadanie papierowych wersji każdego z nich, np. kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy oraz potwierdzenia polisy.

Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć samochód przez internet? Rozwiązaniem jest wybór polisy w ERGO Hestii, za którą z łatwością zapłacisz online. Smartfon i dostęp do internetu wystarczą Ci również, żeby sprawdzić wiele danych dotyczących samochodu. Dzięki nim dowiesz się np. jakie są parametry techniczne danego auta, poznasz dane pojazdu, historię samochodu, informacje na temat jego właścicieli, a także dane dotyczące polisy komunikacyjnej.

Dokładne dane na temat swojego pojazdu sprawdzisz w aplikacji mObywatel, gdzie możesz mieć również swoje prawo jazdy, jak i dowód osobisty. To duże ułatwienie, które pozwolą Ci załatwić bez wychodzenia z domu mnóstwo spraw, które jeszcze kilkanaście lat temu sprawiały znacznie więcej zachodu niż obecnie.

Posiadanie kompletnych dokumentów do ubezpieczenia samochodu jest kluczowe podczas zakupu polisy w każdym TU. Staranność w ich przygotowywaniu z pewnością ułatwi cały proces! Postaw na ubezpieczenie OC, AC oraz inne ubezpieczenia dodatkowe dotyczące kierowcy i pasażerów w ERGO Hestii i ciesz się minimum formalności oraz możliwością załatwienia wszystkiego bez wychodzenia z domu.



Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU ERGO 7 dostępnych pod adresem:
ergohestia.pl/ubezpieczenie-pojazdu/o-ubezpieczeniu/

opublikowano: 17.04.2024