Mezczyzna w garniturze przed laptopem

Cyberbezpieczeństwo ERGO Hestii

Pamiętaj: przestępcy nie próżnują

Nasza strona internetowa i serwisy dostępne dla klientów są wytwarzane zgodnie z zasadami bezpiecznego rozwoju oprogramowania oraz są regularnie testowane pod kątem bezpieczeństwa. Pamiętaj, że cyberprzestępcy nie próżnują i stale doskonalą metody swojego postępowania. Chwila nieuwagi i możemy stracić nasze dane osobowe, środki finansowe, a także dostęp do systemów i plików.

Pomóż nam chronić Twoje konto, stosując klika prostych rad

1. Utwórz mocne hasło do systemów – hasło składające się z min 10 znaków, zawierające znaki specjalne, cyfry, duże litery oraz nie będące słowem w żadnym popularnym języku. Hasło powinno też być unikalne w każdym serwisie. Nie podawaj go żadnej osobie/stronie trzeciej. W celu zapewnienia unikatowości i odpowiedniej złożoności haseł rekomendujemy używanie menedżerów haseł (np. KeePass). Pomogą one generować losowe, trudne do odgadnięcia i różne hasła dla wielu serwisów. Dodatkowo po zintegrowaniu z przeglądarką nie będą uzupełniać danych uwierzytelniających (loginu i hasła) na stronach, które podszywają się pod daną witrynę.


2. Pamiętaj, że pod każdy numer telefonu, pod każdego nadawcę SMS-a i maila można się podszyć. Jeżeli dana wiadomość SMS lub email budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu widocznym na naszej stronie internetowej. Pamiętaj, że nigdy nie dzwonimy do Ciebie w sprawie opłacenia składek ani problemów z kontem. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek problemy, będzie to widoczne zarówno dla konsultanta na infolinii, jak i na ekranie po zalogowaniu się na naszej stronie. Zachęcamy do dodania naszej strony do zakładek na telefonie i komputerze i nieklikanie w jakiekolwiek linki w wiadomościach SMS lub email.

3. Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera i telefonu – regularnie aktualizuj system operacyjny zarówno na Twoim komputerze, jak i na smartfonie. Dodatkowo używaj najnowszych dostępnych wersji oprogramowania – w szczególności przeglądarek internetowych i antywirusów. Programy antywirusowe działają najefektywniej, gdy skonfigurowane są w taki sposób, by regularnie (np. raz na 24 godziny) sprawdzać i pobierać informacje o najnowszych wykrytych próbkach złośliwego oprogramowania. Proces ten nazywany jest często aktualizacją baz sygnatur wirusów/złośliwego oprogramowania. Pamiętaj również o tym, aby nigdy nie udostępniać swoich urządzeń osobom postronnym.

Dwoch mezczyzn patrzacych w tableta

4. Dbaj o bezpieczeństwo sieci, z której korzystasz, np. zmień domyślne hasło administratora w swoim routerze i nie udostępniaj swojej sieci osobom postronnym. Nigdy nie loguj się na stronie, jeżeli wcześniej widziałeś w przeglądarce monit o niezabezpieczonym połączeniu, podobny do: „To połączenie nie jest prywatne”, „Połączenie nie jest bezpieczne”, „To połączenie jest niezaufane”.

5. Nie wysyłaj danych osobowych oraz wersji elektronicznej dokumentów mailem bez ich zaszyfrowania. Dotyczy to również informacji o ubezpieczanym majątku, planowanej podróży czy zgłoszonych szkód. Usuwaj maile zawierające Twoje dane poufne ze skrzynki pocztowej.

Zachęcamy do korzystania z formularzy obsługowych dostępnych na stronach i w serwisach ergohestia.pl

6. Uważaj na złośliwe oprogramowanie - nie podłączaj niezaufanych urządzeń zewnętrznych do swojego komputera, np. dysków, pendrive’ów, itp. Dodatkowo przed instalacją oprogramowania pobranego z Internetu sprawdzaj pobrany instalator za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Warto wiedzieć: