bezpieczenstwo-cyfrowe-na-wakacjach.jpg

8 maja 2025

Bezpieczeństwo danych

w czasie wakacji

Kamil_Pakalski_v2

Kamil Pakalski

IT Security Manager

Wakacje a korzystanie z aplikacji z głową

W ferworze urlopowych podróży nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszych danych. Należycie je chrońmy, udostępniajmy z rozwagą i tylko te, które są niezbędne w określonej sytuacji.

Mało kto rezygnuje z używania smartfona w czasie wakacji. Często zapominamy o tym ile danych przechowujemy na swoich urządzeniach mobilnych. Smartfon stał się najlepszym „przyjacielem” człowieka, przestał nam służyć tylko do rozmów. Zastępuje nam: odtwarzacz muzyki, kamerę, aparat fotograficzny, nawigację, portfel, router czy pilot do sprzętu RTV.

Przy użyciu smartfona zrobisz zakupy czy zalogujesz się do banku. Ale czy podczas instalacji aplikacji zwracasz uwagę do czego dajesz jej dostęp? A w czasie wakacji pobieramy aplikacje służące do przejazdów lub ze wskazówkami dla podróżnych. Warto więc zwrócić uwagę na co się godzisz podczas ich instalowania. Aplikacje często żądają dostępu do sporej ilości danych.

Patrząc na to ile danych przetwarza Twój smartfon i do czego je wykorzystuje, musisz pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje urządzenie. Istotne jest, aby stosować blokadę ekranu urządzenia np. hasło, znak czy biometrię. Istotne jest aby korzystać z urządzenia, które ma aktualne oprogramowanie i wgrane najnowsze poprawki zabezpieczeń. Jeżeli występują jakieś luki bezpieczeństwa, które pomagają cyberprzestępcom wejść do Twojego urządzenia, to systematyczna aktualizacja zapewni, że te „dziury” są na bieżąco łatane przez producenta zwiększając bezpieczeństwo zarówno Twojego urządzenia jak i aplikacji. Musisz też pamiętać, aby na swoim urządzeniu zainstalować oprogramowanie antywirusowe, z którego będziesz regularnie korzystać.

Cyfrowe ślady w internecie publikacja zdjęć

bezpieczenstwo-cyfrowe.jpg

W dzisiejszych czasach cyberprzestępcy nie muszą się za bardzo natrudzić, by zdobyć to czego chcą. Bardzo często sami im w tym pomagamy udostępniając nasze dane w sieci, w tym głównie w social mediach. Nie zamieszczaj w internecie informacji dokąd i na jak długo wyjeżdżasz. Taka wiadomość to sygnał dla złodziei. Zanim więc podzielisz się ze znajomymi jakąkolwiek informacją, umieszczając ją np. na Facebooku, zastanów się, czy nie narażasz się na niebezpieczeństwo.

Publikując zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych, zwróć uwagę na to komu je udostępniasz. Zwracaj szczególną uwagę czy chcesz, aby zdjęcia, które publikujesz były dostępne publicznie (dla wszystkich użytkowników) czy tylko dla naszych znajomych. Jeżeli tylko dla naszych znajomych, to warto co jakiś czas sprawdzić nasz portal społecznościowy pod kątem zaakceptowanych zaproszeń. Nie zawsze osoba, którą widzisz na zdjęciu to ta, za którą się podaje.

Jeżeli zamierzasz podzielić się swoimi zdjęciami z wakacji w mediach społecznościowych, warto to zrobić po fakcie, gdy już wrócisz do domu.

Bezpieczne zdjęcia biletów

W social mediach często możesz natknąć się też na zdjęcia biletów lotniczych czy biletów na koncert. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że takie publikacje mogą narazić autora na różne nieprzyjemności. Bilety zawierają sporo danych, w tym unikalny numer. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą dokonać zmiany danych na bilecie, anulować go, a nawet skopiować nasz bilet, aby później go odsprzedać.

Udostępniając w sieci zdjęcie jakiegoś biletu to pamiętaj, aby nie było na nim widocznego kodu kreskowego, kodu QR, kodu biletu lub innych danych identyfikujących.

Cyberzagrożenia jak się przed nimi chronić

  • Stosuj MFA (Multi-Factor Authentication), czyli uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Jeśli dany serwis lub aplikacja umożliwia włączenie tej funkcji, włącz ją. Podczas logowania pojawi się wymóg podania np. kodu otrzymanego SMSem.

  • Uważaj w co klikasz i co instalujesz. Częstym zjawiskiem są strony łudząco podobne do tych prawdziwych, ale prowadzą do fikcyjnych paneli z płatnościami lub do witryn, które powodują ściągnięcie na nasze urządzenie niebezpiecznych plików.

  • Zwracaj szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości email. Sprawdzaj, czy adres nadawcy jest poprawny lub przynajmniej wiarygodny. Zastanów się dwa razy, zanim otworzysz jakiś załącznik lub klikniemy w link z wiadomości. Nietypowe prośby o zmianę hasła czy wysłanie jakiegoś pliku z danymi, postaraj się potwierdzić.

  • Uważaj na połączenia telefoniczne od nieznanych osób, które mogą przekonywać Cię, że dzwonią z banku. W takich przypadkach osoba po drugiej stronie może przekonywać Cię, że coś dzieje się na Twoim koncie i bank musi zweryfikować Twoją tożsamość. Gdy usłyszysz prośbę o podanie hasła lub PINu, pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o takie dane.

  • Wykorzystuj tylko pewne, zaufane połączenie internetowe. Nie łącz się z otwartymi sieciami WiFi w hotelu czy restauracji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie włączenie udostępniania internetu z telefonu (tzw. hotspot). Korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań VPN (Virtual Private Network), które tworzy bezpieczne połączenie między użytkownikiem, a internetem.

  • Korzystaj z silnych haseł, które będą składały się z minimum 12 znaków. Korzystaj z menadżera haseł. Twórz inne hasła do każdej aplikacji czy konta. Jeżeli dojdzie do cyberataku i wycieku Twoich danych logowania, cyberprzestępcy najczęściej od razu próbują zalogować się na skrzynkę pocztową lub konta w mediach społecznościowych, aby przejąć nad nimi kontrolę.