Natalia Jamróz - finalistka jubileuszowej 15. edycji konkursu APH zaprojektowała statuetki „Architekci Zrównoważonego Rozwoju”, które wręczono po raz pierwszy liderom dobrych zmian w Polsce podczas uroczystej gali upamiętniającej Światowy Dzień ONZ, zorganizowanej przez UN Global Compact Network Poland. Współpraca z artystką to efekt zaangażowania ERGO Hestii w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju realizowane w Polsce przez organizację UN Global Compact, której jesteśmy partnerem.

Gala odbyła się 9 listopada 2016 r. w warszawskiej Operze Narodowej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele dyplomacji, administracji publicznej oraz zaangażowanego biznesu. Podczas gali ogłoszono 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju dla Polski oraz uhonorowano liderów dobrych zmian. Decyzją kapituły konkursowej statuetki otrzymali: Elżbieta Penderecka w kategorii kultura i sztuka, Czesław Lang w kategorii sport i zdrowie, Ojciec Ludwik Wiśniewski w kategorii prawa człowieka, Bartłomiej Piotrowski w kategorii standardy pracy, prof. Maciej Nowicki w kategorii ochrona środowiska oraz Kalman Mizsei w kategorii promocja Polski na świecie. W swoim przemówieniu Kamil Wyszkowski - Dyrektor Generalny Global Compact Poland, podziękował za zaangażowanie ERGO Hestii, Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz Natalii Jamróz, która otrzymała gorące oklaski od publiczności.

Natalia Jamróz to młoda rzeźbiarka wywodząca się z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas ostatniej edycji Konkursu APH jury doceniło jej pracę "Papierówki" - cykl trzech kompozycji wykonanych z odrzutów fabryki papieru w Krakowie. Statuetka „Architekci Zrównoważonego Rozwoju” to kompozycja wykonana z miedzi i kryształu górskiego. Artystka w swoim projekcie starała się przekazać idee jakie przyświecają temu wyróżnieniu. Użyte przez nią materiały zamknięte w formę idealną, czyli koło, mają symboliczne znaczenie. Miedź jest metalem, który w tym przypadku ma przewodzić dalej dobre wzorce zrównoważonego rozwoju. Kolejne warstwy materiału narastają, niczym słoje w pniu drzewa, będąc świadectwem trwania w czasie, konsekwencji, długofalowego działania i niezłomności. Kryształ górski to symbol transparentności działań, którą należy nagradzać i propagować, aby stała się inspiracją angażującą coraz to nowe kręgi.

Organizacja UN Global Compact Polska to inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ, ogłoszona przez Kofi Annana w 1999 r. Jest platformą działań na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju. Pierwsze spotkanie inaugurujące Global Compact w Polsce miało miejsce 11 kwietnia 2001 roku. Inicjatywa Global Compact jest wdrażana w Polsce dzięki zaangażowaniu społeczności biznesowej, m.in. ERGO Hestii.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×