Szkoda całkowita: co dalej?

Szkoda całkowita

co dalej?

Jak postępować, gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą?

Efektem wypadku, kolizji lub każdego innego zdarzenia drogowego jest zazwyczaj częściowe uszkodzenie pojazdu, ale w efekcie poważnego zdarzenia może dojść do całkowitego uszkodzenia pojazdu. Co oznacza szkoda całkowita samochodu? Zobacz, jakie działania możesz podjąć po stwierdzeniu szkody całkowitej. Przekonaj się też, że warto wybierać sprawdzone towarzystwo ubezpieczeniowe, dzięki któremu zbycie pozostałości auta będzie bardzo proste i wygodne.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest szkoda całkowita,
  • na czym polega rozliczenie szkody całkowitej z OC,
  • jak wygląda rozliczenie szkody całkowitej z AC,
  • jak ustalić wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą,
  • co możesz zrobić z wrakiem,
  • jakich formalności musisz dopełnić,
  • dlaczego warto wybrać ERGO Hestię.

Wypłata odszkodowania za szkodę całkowitą jest zadaniem ubezpieczyciela. Jeśli wcześniej zadbasz o to, by wykupić polisę u odpowiedniego ubezpieczyciela, proces likwidacji szkody przebiegnie sprawnie, a Ty niemal od razu otrzymasz pełną pomoc. Nie będziesz także zajmować się pozbyciem wraku na własną rękę.

Szkoda całkowita – co to znaczy?

Definicja szkody całkowitej nie została uwzględniona ani w Kodeksie cywilnym, ani w Prawie o ruchu drogowym. Można jednak posiłkować się orzeczeniem Sądu Najwyższego, który w wyroku z dnia 20.02.2002 r. orzekł, że jeżeli koszt naprawy samochodu z ubezpieczenia OC jest wyższy od jego wartości przed uszkodzeniem, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do kwoty odpowiadającej różnicy wartości samochodu sprzed i po wypadku.

Szkoda całkowita może być stwierdzona przez ubezpieczyciela, jeśli:

  • naprawa pojazdu jest nieopłacalna,
  • koszt naprawy pojazdu przewyższa  jego wartość rynkową z dnia zdarzenia (w przypadku OC) lub koszt naprawy przewyższa 70% wartości pojazdu w dniu szkody (w przypadku AC).

Ustalenie szkody całkowitej z OC sprawcy – jak to się odbywa?

ac

Jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji lub wypadku drogowym, powinieneś zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy w celu likwidacji szkody. Wyjątkiem są sytuacje, w których zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy przystąpili do BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkody. W takim wypadku możesz zgłosić szkodę całkowitą u swojego ubezpieczyciela OC. Jeśli dodatkowo masz wykupiony pakiet Assistance, możesz także liczyć na natychmiastową pomoc na drodze.

Do ustalenia szkody całkowitej przez ubezpieczyciela niezbędna jest praca rzeczoznawcy. W trakcie oględzin rzeczoznawca sprawdza:

  • uszkodzenia auta, a później ocenia, ile może wynieść koszt naprawy,
  • rodzaj, markę, rocznik pojazdu i jego wyposażenie, aby później ocenić wartość auta w momencie zdarzenia.


Wyceniając auto, rzeczoznawcy korzystają z systemów eksperckich. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zgodzisz się z wyceną rzeczoznawcy, możesz się odwołać od jego decyzji.

Szkoda całkowita AC – na czym to polega?

Innym sposobem na otrzymanie odszkodowania za szkodę całkowitą jest jej zgłoszenie u swojego ubezpieczyciela w ramach polisy dobrowolnej AC. W przypadku ubezpieczenia autocasco całkowita likwidacja szkody może nastąpić, gdy koszt naprawy wynosi więcej niż 70% wartości pojazdu.

Zwróć też uwagę, że w ERGO Hestii wprowadziliśmy nowy program likwidacji szkody całkowitej. Dzięki temu modelowi wypłacamy odszkodowanie w krótkim terminie. Ułatwiamy też przejście przez wszystkie formalności związane z pozbyciem się wraku pojazdu.

Szkoda całkowita z OC i szkoda całkowita AC – ile wyniesie odszkodowanie?

W większości towarzystw ubezpieczeniowych odszkodowanie za szkodę całkowitą jest wyliczane na podstawie równania:

wartość pojazdu nieuszkodzonego na dzień zdarzenia – rynkowa wartość pojazdu uszkodzonego = suma odszkodowania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia ERGO Hestii. W pełnym wariancie AC występuje opcja, jaką jest  SSU – Stała Suma Ubezpieczenia. Dzięki niej przy wyliczaniu odszkodowania zawsze bierze się pod uwagę wartość pojazdu z dnia podpisywania umowy. Tym samym pomija się utratę wartości pojazdu w trakcie trwania ubezpieczenia.

Najczęściej zbycie wraku stanowi spore wyzwanie dla osoby ubezpieczonej. W związku z tym w ERGO Hestii zostało wprowadzone ważne udogodnienie. Jeśli masz u nas wykupione ubezpieczenie autocasco lub likwidujesz szkodę z polisy OC zawartej w naszym towarzystwie, ERGO Hestia we współpracy z firmą Carrot, może pomóc Ci w zagospodarowaniu uszkodzonego pojazdu. Ty natomiast otrzymasz pełną kwotę odpowiadającą wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym.

Oczywiście skorzystanie z propozycji nie jest obowiązkowe. Jeśli chcesz, możesz otrzymać odszkodowanie pomniejszone o cenę zniszczonego auta oraz zachować wrak.

Szkoda całkowita: co z autem?

Jeśli zdecydujesz się zostawić wrak, masz kilka rozwiązań do wyboru. Możesz:

  • naprawić samochód na własną rękę – pamiętaj, że przy naprawie trzeba będzie wymienić większość części, co będzie się wiązało z  bardzo wysokimi kosztami. Jeśli zdecydujesz się na naprawę auta w ramach OC, ubezpieczyciel zwróci koszt naprawy, tylko jeśli zmieści się ona w cenie wartości pojazdu oraz zostanie przeprowadzona zgodnie z technologią producenta, zapewniającą przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody. W przypadku AC zwrot kosztów nastąpi zgodnie z warunkami zawartymi w OWU;
  • sprzedać wrak samochodu – np. w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Podobnych ofert jest jednak tak dużo, że wrak może zalegać w Twoim garażu lub na podwórku przez dość długi czas.
Auto i kable ładujące akumulator

Szkoda całkowita

a ubezpieczenie



Dlaczego warto wybrać ERGO Hestię?

Szkoda całkowita auta może się kojarzyć z dużym utrapieniem i koniecznością załatwiania skomplikowanych formalności. Jeśli jednak wybierzesz rzetelne towarzystwo ubezpieczeniowe i wykupisz polisę, w której będzie uwzględniona prosta likwidacja szkody całkowitej, z łatwością przejdziesz przez wszystkie formalności. Wykupienie pakietu ubezpieczeń ERGO Hestii sprawi, że nie tylko szybciej otrzymasz wypłatę środków, ale też uzyskasz pomoc bezpośrednio po powstaniu szkody całkowitej.

  • Stała Suma Ubezpieczenia (SSU) – dzięki SSU Twój pojazd będzie miał taką samą wartość przez cały okres trwania ubezpieczenia. W momencie wystąpienia szkody całkowitej będzie więc brana pod uwagę wartość samochodu z dnia podpisywanej umowy z ubezpieczycielem.
  • Hestia Car Assistance – polega na ubezpieczeniu kosztów  udzielenia natychmiastowej pomocy po wypadku. ERGO Hestia organizuje i pokrywa koszty holowania wraku oraz wynajęcia samochodu zastępczego – w zależności od wybranego pakietu nawet do 30 dni.




szkoda całkowita co dalej

  • Ubezpieczenie OC – po wykupieniu wariantu II i III możesz otrzymać pomoc  w pokryciu kosztów holowania pojazdu czy organizacji samochodu zastępczego.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA