Punkty Karne 2

Wizja świadomości

Monitorujemy punkty karne

Wyższe stawki OC wymierzone w piratów drogowych

ERGO Hestia już korzysta z dostępu do bazy punktów karnych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzięki niemu możemy identyfikować kierowców stwarzających istotne zagrożenie na drodze i kalkulować adekwatne do ryzyka, czyli, w tym przypadku wyższe, składki za ubezpieczenia komunikacyjne.

Nawet pięciocyfrowa kwota za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne

Tekst nowy layout

To czeka piratów drogowych po zmianach, które umożliwiają ubezpieczycielom uzależnianie stawek od punktów karnych. Najwięcej zapłacą kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu albo środków odurzających, czy tacy, którzy nie zatrzymają się do kontroli.


- Nowe rozwiązania na pewno dotkną piratów drogowych. Odpowiednio wysoka składka może pomóc skutecznie zniechęcić do nieodpowiedzialnych zachowań na drodze i tym samym wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - tłumaczy Maciej Krajewski, dyrektor ds. pricingu ERGO Hestii.


Z pięciocyfrową stawką ubezpieczenia powinni też liczyć się kierowcy, którzy siadają za kółko pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia, albo nie mają wystarczających uprawnień do prowadzenia danego pojazdu.


Chodzi o sytuacje, w których kierowca świadomie, z premedytacją łamie przepisy i naraża innych na niebezpieczeństwo. Dzięki możliwości analizy punktów karnych jesteśmy w stanie działać prewencyjnie, czyli zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

Co zostanie zmienione?

Dotychczas ubezpieczyciel oceniał ryzyko i obliczał składkę m.in. na podstawie danych o tym, ile kierowca spowodował kolizji lub wypadków drogowych w przeszłości. Dostęp do Centralnej Ewidencji Kierowców umożliwił ubezpieczycielowi identyfikację potencjalnych sprawców.

Chcę bardzo jasno podkreślić, że obawiać powinni się piraci drogowi. Dla nich podwyżki będą dotkliwe. Chodzi o pięciocyfrowe sumy, które w przypadku najpoważniejszych wykroczeń będą minimalnymi stawkami.

Z drugiej strony chcemy w obiektywny sposób podchodzić do kierowców, którym zdarzy się złamać przepisy w sytuacjach, które nie skutkują niebezpiecznymi konsekwencjami.


Chodzi na przykład o zróżnicowane podejście do tej samej liczby punktów karnych. Inaczej będzie traktowany kierowca, który daną liczbę zgromadził parkując kilkukrotnie w niewłaściwym miejscu, a inaczej ten, który otrzymał je jednorazowo za niebezpieczną jazdę.

Rozwiązania dotyczące najbardziej rażących, wspomnianych wcześniej wykroczeń wprowadziliśmy w pierwszej kolejności. W kolejnym etapie, analizując dane, będziemy szukać prawidłowości: które wykroczenia, jak często popełniane, w jakich sytuacjach itp. definiują niebezpiecznych kierowców oraz wskazują na wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku drogowego, a tym samym powinny mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Jadaca rodzina

W 2021 roku na polskich drogach doszło do prawie 23 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 26 tys. osób, a zginęło 2245 osób.