W czasie pandemii koronawirusa ograniczamy nasze wyjścia na zewnątrz do minimum, spędzając czas w bezpiecznym domowym zaciszu. Pogoda obecnie rozpieszcza. Dlatego, kiedy nie możemy w pełni z niej korzystać, spędzajmy czas na balkonach i w przydomowych ogrodach.

Od miesięcy czekaliśmy na wiosnę, snując plany dotyczące naszej aktywności podczas tej pory roku. Kiedy ta wreszcie nadeszła, okazało się, że niektóre czynności musimy odłożyć. Nie dotyczy to uprawy roślin na balkonie lub kawałku ogrodu.

Terapeutyczna funkcja przyrody

Przebywanie w otoczeniu drzew, krzewów, kwiatów sprzyja naszemu zdrowiu. Rośliny tworzą nasze naturalne środowisko, dostarczają niezbędnego do życia tlenu oraz pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Przebywanie w otoczeniu przyrody, obserwacja, jak budzi się do życia, pielęgnowanie jej owoców pobudza nasze zmysły bodźcami dostarczanymi przez rośliny. W ten sposób wyciszamy się i uspokajamy. Terapeutyczną funkcję mają wszystkie czynności związane z odświeżaniem balkonu i ogrodu: sadzenie roślin, podlewanie, przycinanie, pielenie chwastów, zbiory, koszenie trawy, zgrabianie liści, przesadzanie i rozmnażanie roślin. Dlatego korzystajmy z czasu, którego teraz mamy więcej i przeznaczmy go na pielęgnowanie zieleni wokół nas. 

Kwiaty na balkonach i tarasach

Balkony i tarasy dla wielu z nas stały się ogrodowymi salonami mieszkań - nieważne, czy w nowoczesnym penthausie, zabytkowej kamienicy, czy mieszkaniu z tzw. „wielkiej płyty”. Nawet najmniejszy balkon można zaaranżować na potrzeby domowego ogrodu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Wiosenne porządki

1. Usuńmy z balkonu wszystko, co przechowywaliśmy na nim zimą
Nasze balkony często idą zimą w zapomnienie. Wtedy wystawiamy na nie wszystko, co przez dłuższy czas nie będzie potrzebne (np. meble, pojemniki, kartony). Wiosną okazuje się, że balkon dłużej nie może pełnić funkcji składziku i przywracamy mu nowe życie. Na tym etapie usuńmy wszystko, a zyskamy przestrzeń, którą zaaranżujemy na nowo. Może zupełnie inaczej niż rok temu?

2. Odnówmy podłogę, balustradę
Odkurzmy i umyjmy posadzkę na balkonie - niezależnie, czy jest betonowa, czy wyłożona kafelkami lub drewnem. Dwie pierwsze bez trudności umyjemy wodą z uniwersalnym płynem do mycia podłóg. Podłogę z desek drewnianych najlepiej umyć specjalnym środkiem do drewna. Może się również okazać, że w niektórych miejscach konieczne będzie zastosowanie szlifierki lub specjalnego papieru ściernego. Następnie drewno warto zabezpieczyć na kolejne miesiące - np. olejem do podłóg tarasowych. Po olejowaniu należy odczekać 24 godziny, żeby podłoga wyschła.

3. Umyjmy doniczki i pojemniki
Jeśli przystąpimy do sadzenia nowych roślin, wyczyśćmy zeszłoroczne doniczki, skrzynie. 

4. Odświeżmy meble balkonowe 
Wypoczynkowe meble (fotele, krzesła, stoły), które mamy na balonie i tarasie, będą się o wiele lepiej prezentowały po odświeżeniu. W przypadku większych zabrudzeń pomocna będzie myjka parowa.

5. Zaplanujmy aranżację
Nie musimy mieć projektu od architekta, by zaplanować zieloną przestrzeń. Nasze najśmielsze pomysły będą jednak ograniczone powierzchnią balkonu i tarasu. Nieważne czy masz taras o powierzchni ponad 100 mk., czy mały balkon. Domowy ogród zrobisz na każdym balkonie. Skupmy się na tych najmniejszych, bo one stanowią największe wyzwanie. 

Na niewielkim balkonie dobrze sprawdzą się pionowe zielone ściany roślin. W ten sposób nie stracicie cennego miejsca na balkonie, a smutne ściany wypełnią zielone rośliny i kwiaty. Jednocześnie zielona ściana stanowi również naturalny filtr powietrza i tłumi hałas. A więc same plusy!

Na rynku jest wiele półek, które możemy zamontować do ściany. następnie do nich zamontować donice, które wypełnimy ziemią i roślinami. Można skorzystać również z gotowych zestawów modułowych.

Ich konstrukcja pozwala na łączenie kilku elementów i ustawienie doniczek pod kątem, dzięki czemu rośliny dobrze się będą prezentowały.

6. Rozpocznijmy sadzenie kwiatów  

Internetowa oferta sklepów ogrodniczych jest obecnie bardzo bogata, dzięki czemu ograniczymy korzystanie ze sklepów stacjonarnych. E-sklepy bardzo dokładnie pakują kwiaty, aby nawet tak delikatna zawartość przesyłki została dostarczona nadawcy w nienaruszonym stanie.

Na wspomnianej wyżej zielonej ścianie ładnie się będą prezentowały takie rośliny, jak:

·        paprocie,

·        begonie,

·        pelargonie,

·        sukulenty.

Jakie kwiaty można sadzić na początku kwietnia?

Bratki można sadzić już od marca, ponieważ są odporne na niskie temperatury w nocy. Wybierając odmiany bratków o późniejszym terminie kwitnienia, będziemy mogli się cieszyć kwiatami aż do lipca.  Wczesną wiosną w skrzynce balkonowej mogą się znaleźć krokusy, hiacynty, żonkile, prymulki, szafirki. W kwietniu również dobrze przyjmą się róże. Wiosną pięknie kwitną magnolie. Już teraz sklepy ogrodnicze oferują sadzonki magnolii.

Jeśli macie większe balkony lub tarasy, można posadzić je w dużych donicach. Na balkony i tarasy wybierajmy odmiany magnolii, których wysokość nie osiągnie więcej niż 2-3 metry: magnolia purpurowa i magnolia gwiaździsta. Na balkonach pięknie wyglądają pelargonie, ale z nimi lepiej poczekać do połowy maja, by nie zmarzły podczas „zimnej Zośki”.

7. Przycinajmy kwiaty
Ubiegłoroczne rośliny należy odpowiednio przycinać - np. hortensje ogrodowe, róże. Cięcie ograniczmy do usuwania zaschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów. Odpowiednio przycięte, ponownie pięknie zakwitną.

Zachęcamy również do poszukiwania inspiracji ogrodowych na profilu „Naturalnie o ogrodach" w serwisie YouTube - tutaj i słuchania podcastów: https://naturalnie-o-ogrodach.simplecast.com/

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×