W dzisiejszym artykule z cyklu #Zostanwdomu: Domowe ogrody przedstawiamy pomysły na ożywienie przydomowych ogrodów kwiatami i krzewami. Zobaczycie kwiatowe inspiracje wprost z ogrodów naszych pracowników.

Rozpoczynając nasz cykl, przyświecała nam idea, że przebywanie w otoczeniu przyrody, tworzenie od podstaw i pielęgnowanie roślin, niezależnie czy na balkonie, czy w dużym ogrodzie, to znakomita forma terapii w czasie pandemii. Szczególnie teraz, gdy przyroda budzi się do życia! Pobudźmy nasze zmysły jeszcze bardziej bodźcami dostarczanymi przez rośliny. Wyjdźmy na ogród, posadźmy nowe kwiaty i cieszmy oko, każdym rozwijającym się nowym pąkiem.  

Wielu z nas stara się wykorzystać wolną chwilę na czynności związane z uprawą kwiatów w ogrodzie. Małgorzata Lucewicz z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym od prawie 3 lat podziela ogrodniczą pasję.

– Ogród co prawda posiadam od dawna, ale dopiero tak naprawdę od kilku lat czerpię ogromną radość z jego pielęgnowania. Sadzenie, przesadzanie, przycinanie, a zwłaszcza rozkoszowanie się widokiem kwitnących kwiatów, jak np. magnolii, która zakwitła dopiero po 4 latach. To znakomity sposób na łagodzenie stresu, który nam wszystkim towarzyszy na co dzień, a tym bardziej w obecnej sytuacji. Daje mi to poczucie sprawczości – mówi Małgorzata Lucewicz.


Zobaczcie piękne kwiaty i krzewy w ogrodzie Małgosi:

Hiacynt

 Hiacynt

Bratki

Bratki

Powyższe kwiaty nie są wymagające. Najłatwiej zasadzić kupioną sadzonkę, a potem obficie podlewać. Jak hiacynt przekwitnie, należy usunąć przekwitnięte kwiaty i zostawić cebulkę z liśćmi do ponownego zakwitnięcia. Bratki świetnie znoszą przymrozki, więc można sadzić je jako pierwsze wiosenne kwiaty już w marcu.

Migdałek


Migdałek

Migdałek pięknie kwitnie w kwietniu i maju. Szkoda, że tylko przez około 2 tygodnie.

Runianka


Runianka japońska

Runianka japońska rośnie w każdych warunkach glebowych, nie jest wymagająca, znakomicie się czuje w cieniu (można sadzić pod drzewami). Jest rośliną zimozieloną, w kwietniu pojawiają się małe białe kwiatostany. Jako roślina jest idealną alternatywą trawnika.

Forsycja


Forsycja

Lilak, popularnie zwany bzem to również niewymagający krzew. Rośnie w każdych warunkach, rozkwita w maju i czerwcu oraz cudownie pachnie.

Forsycja jako pierwszy krzew w ogrodzie Małgosi zakwita na wiosnę. Również nie jest wymagający, wystarczy przycinać go raz w roku, by nadać mu kształt.

Magnolie


Magnolia

Tu odmiana białej magnolii, która wiosną kwitnie jako pierwsza. Kwiaty magnolii różowej lub fioletowej pojawiają się nieco później.

Do tego, jak pięknie kwitną magnolie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Sklepy ogrodnicze oferują teraz sadzonki magnolii. Wystarczy je posadzić, aby za kilka tygodni cieszyć oko ich pięknymi kwiatami.

Izabela Balcerzak z Biura Komunikacji ERGO Hestii również spędza obecnie więcej czasu w ogrodzie. Pielęgnuje bratki, azalie, niezapominajki, kolorowe stokrotki i róże, które przecież można mieć na dłużej niż tylko jako cięte, eksponowane w wazonach.

Azalie


Azalie, stokrotki kolorowe i niezapominajka w ogrodzie Izabeli Balcerzak 

– Roże to jedne z piękniejszych kwiatów, cieszą oko oraz urzekają zapachem. Warto mieć je w ogrodzie, gdzie dłużej możemy je podziwiać – przyznaje Izabela Balcerzak.
Małgorzata Lucewicz pod koniec kwietnia i na początku maja zachęca by sadzić do doniczek bratki, a po 15 maja pelargonie i begonie. Bratki świetnie znoszą przymrozki, więc spokojnie można je sadzić jako pierwsze wiosenne kwiaty już w marcu.

– Warto sadzić begonie bulwiaste, które zawsze się pięknie się przyjmują. Są również niewymagające i bardzo odporne - na wszystko: na owady (np. mszyce), brak wody, brak słońca. Begonie w ogrodzie to rośliny świetnie znoszące zacienienie, więc są idealnym rozwiązaniem do ogrodów, do których rzadko zagląda słońce. Kwitną do października, a nawet listopada – mówi Małgorzata.
Tak samo niewymagające są pelargonie.

– Ich atrakcyjny wygląd, a także wysoka odporność na niesprzyjające warunki, powoduje, że bardzo je lubię. Kwitną całe lato aż do później jesieni. Aksamitki (inaczej turki, żaczki, śmierdziuchy, byczki, a nawet kopciuszki…)  to bardzo powszechne rośliny, których kwitnienie zdaje się nie mieć końca – dodaje.
Można je sadzić w ogrodzie, na balkonie lub na rabacie. Nie wymagają przy tym szczególnej pielęgnacji. Wystarczy woda, a kwitną do nastania pierwszych mrozów.

W ogrodzie warto sadzić również róże i azalie

Róże


Róże

Róże sadzimy na wiosnę lub jesienią. Wiosną powinniśmy wybierać róże z bryłą korzeniową lub w pojemnikach, a jesienią sadzimy te z odkrytymi korzeniami. Te piękne kwiaty mają szerokie zastosowanie – mogą być uprawiane w ogrodzie (roże rabatowe, róże angielskie), w doniczkach (miniaturowe), w formie żywopłotu (róże parkowe) lub barwnych kobiercach (róże okrywowe).

Kupując sadzonkę zwróćmy uwagę na to, żeby nie była zbyt sucha. Róża powinna mieć dwa nieuszkodzone i silne pędy. Decydując się na róże sprzedawane w doniczkach, zwróćmy uwagę również na korzenie – przeciskające się przez dno doniczki świadczą o dobry ukorzenieniu. Przesadzając różę najpierw sprawdzamy korzeń, suche, uszkodzone korzenie usuwamy. Zarówno doniczka, jaki dołek w ogrodzie, muszą być zdecydowanie większe od korzenia.

Róże lubią słoneczne miejsca i umiarkowane nawadnianie (najlepiej rano). Ważne jest odpowiednie nawożenie i zabezpieczanie np. przed mszycą. Róża jest wytrzymała, więc nie musimy się obawiać wiosennych przymrozków. Kwitnie do późnej jesieni.

Równie pięknie w ogrodzie prezentują się azalie. Mogą rosnąć w pełnym słońcu i wówczas kwitną bardziej obficie niż w cieniu. Wymagają jednak częstego i obfitego podlewania. Azalie dobrze się czują w miejscach osłoniętych od wiatru i o dużej wilgotności powietrza. Bardzo dobrze rosną nad brzegami zbiorników wodnych i pod koronami wysokich drzew iglastych.

Tych kwiatów nie trzeba regularnie przycinać. Jednak aby kwitły obficiej i nadania im ładnego kształtu, należy je przyciąć wczesną wiosną, usuwając wówczas około 20% zeszłorocznych pędów, a resztę skraca o 1/5 długości. Gdy azalie zakończą kwitnienie, wyłamuje się palcami ich przekwitłe kwiatostany, zanim zdążą zawiązać nasiona. Zasychające kwiatostany trzeba usuwać jak najwcześniej, do 3-4 tygodni po kwitnieniu, gdyż w późniejszym terminie istnieje ryzyko uszkodzenia wyrastających młodych pędów. Zabieg ten sprzyja lepszemu krzewieniu się i zawiązywaniu większej liczby pąków kwiatowych.

Co jeszcze warto sadzić w ogrodzie?

Tulipany


Tulipany   

Magnolia2


Wspomnina magnolia i klon palmowy Orange Dream

Powojnik

Powojnik Lemon Dream

Groszek


Groszek pachnący i stokrotki                                     

Berberys


Berberys

W kolejnym artykule zaprezentujemy pomysły na strefę wypoczynkową na balkonie i w ogrodzie.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×