Obecny czas zagrożenia epidemicznego jest wyzwaniem nie tylko dla nas, ale też dla naszych dzieci. Wcześniej poczucie bezpieczeństwa zapewniały im powtarzalne czynności. Chodzenie do szkoły czy przedszkola, zabawy na podwórku… Teraz tego nie mają. Pojawia się niepewność. Z jednej strony mogą mieć wrażenie, że obecność rodziców w domu i brak codziennej rutyny to wieczne wakacje, a z drugiej zwyczajnie się nudzą. Poznajcie nasze sposoby na zabawę z dziećmi w domu. 

Kawarantanna, której obecnie poddajemy się dobrowolnie nie jest łatwa. W tym czasie łączymy pracę z domu z codziennymi obowiązkami i 24-godzinną obecnością dzieci. Jak sprawić, by maluchy pozwoliły nam spokojnie pracować i jednocześnie nie narzekały na nadmiar czasu, który muszą sobie zagospodarować?

  • Codzienny plan dnia

Niemowlęta potrzebują utrzymania tych samych godzin powtarzanych codziennie czynności, tym bardziej starsze dzieci. Z planem dnia codzienna rutyna nabierze kształtów, a wyznaczenie czasu na poszczególne aktywności pomoże się odnaleźć.
W harmonogramie uwzględnijcie czas na pracę, naukę, obowiązki domowe i zabawę.

Warto taki plan dnia przygotować razem z dzieckiem. Grafik powinien przewidywać także „lekcje” w-f. Dzieci pozbawione ruchowych zajęć pozalekcyjnych mogą mieć za dużo energii, więc warto poszukać na serwisie You-Tube treningów dostosowanych do wieku i zainteresowań pociech.

Dzieciom spodoba się na pewno rekreacyjna ruletka online - tutaj
Po zakręceniu rekreacyjnym kołem fortuny otrzymujemy obowiązkowe 13 ćwiczeń. Niektórzy trenerzy (np. na Instagramie Edyta Litwiniuk) proponują ćwiczenia dla dzieci i rodziców. Taki trening pomiędzy kolejnymi zadaniami służbowymi pobudzi na pewno lepiej niż kolejna kawa.

Czasem, gdy nasza praca nie wymaga bardzo dużej koncentracji można próbować łączyć realizowanie naszych obowiązków z wykonywaniem zadań (np. kolorowanki, szlaczki) przez dziecko. Wydawnictwo Dwie Siostry na swojej stronie publikuje przepiękne kolorowanki stworzone na podstawie książek w formie plików do wydruku - tutaj

  • Kreatywna stymulacja

Dajcie dzieciom możliwość zajęcia się sobą i wykazania się, a na pewno zaskoczą Was kreatywnością. Zasugerowanie dziecku zbudowanie „fortu” lub „bazy” zaowocuje świetną zabawą i zapewni nam co najmniej dwie godziny spokoju. Potrzebna jest tylko wolna przestrzeń oraz meble: krzesła, fotele oraz koce, poduszki, kołdry, prześcieradła. Posłużą one jako elementy konstrukcyjne. Potem niestety będzie mnóstwo sprzątania, ale ta atrakcja jest tego warta.

Jeśli Wasze dziecko stawia pierwsze kroki w kuchni, to teraz jest najlepszy moment by mu na to pozwolić. Może się wówczas okazać, że nie trzeba się martwić o to, „co dziś na obiad” – bo dziecko chętnie poeksperymentuje z różnymi potrawami. Wcześniej zwyczajnie nie miało ku temu okazji i tyle wolnego czasu, co teraz.  

Jeśli dzieci chętnie przygotowują prace plastyczne z pewnością przypadnie im do gustu propozycja własnoręcznego zrobienia puzzli. Wystarczy tylko narysować obrazek, a potem pociąć go na mniejsze części i ułożyć puzzle. Jeśli dzieci w domu jest przynajmniej dwoje – mogą robić puzzle dla siebie nawzajem i układać je na czas.

Ciekawe kompozycje powstaną, jeśli przygotujemy dzieciom ziarna kasz, makaron, ryż oraz klej i papier oraz  poprosimy o wykonanie pracy z tych elementów na zadany temat np. „Wiosna w ogrodzie”. 

  • Bajki i filmy

W czasie przymusowej izolacji lepiej odpuścić sobie konkurs na „Rodzica Roku” i bez wyrzutów sumienia zaproponować czasem dziecku dłuższą bajkę, czy film animowany. Wiele popularnych platform streamingowych, udostępnia bajki - np. Vod.pl. Włączenie dziecku „Toy Story”, „Iniemamocnych” czy „Opowieści z Narni” da nam co najmniej półtorej godziny na realizację służbowych zdań, a jednocześnie zapewni dziecku wyśmienitą zabawę. Po filmie można poprosić dziecko, by narysowało wybraną scenę z filmu i po tygodniu urządzić dziecku konkurs oraz wybrać najładniejszy rysunek.

Jeszcze bardziej kreatywną opcją, która rozwija dziecku wyobraźnię jest słuchanie audiobooków. Wiele z nich znajdziecie na stronie Ninateka.pl w ramach cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”.

Na tym portalu są audiobooki, czyli książki czytane m.in.przez Jerzego Stuhra, Andrzeja Grabowskiego i Edytę Jungowską. Być może dzieci będą również zainteresowane zapoznaniem się ze słuchowiskami i audio-bajkami z lat 60. i 70., które kiedyś można było kupić na winylowych płytach.

  • Spotkania online

Kwarantanna nie musi oznaczać dla dziecka całkowitej izolacji towarzyskiej. Spragnione kontaktów towarzyskich dziecko na pewno chętnie podchwyci pomysł „spotkania” się z kolegą lub koleżanką w formie wideorozmowy. Spotkanie online z babcią lub dziadkiem na jednym z komunikatorów również nie tylko wypełni dziecku czas, ale i podtrzyma więzi z dawno niewidzianymi bliskimi. Dużą atrakcją będą spotkania online kilkorga dzieci z klasy czy grupy znajomych z podwórka.

  • Wspólne przerwy od pracy

Warto jest robić przerwy w pracy i spędzać je razem z dzieckiem – np. zagrać w szybką planszówkę, ale można też nauczyć malucha grać w planszówki w sieci. Strony takie, jak https://pl.boardgamearena.com/ umożliwiają zarejestrowanym użytkownikom granie z innymi w gry, które dzieci mogą znać z „reala”. Kliknięcie w zdjęcie planszówki pokaże nam informacje na temat dopuszczalnej liczby graczy, czasu gry oraz stopnia jej złożoności. Niedawno nasz kolega z Biura Komunikacji Wojtek Fułek, polecał gry wybrane wspólnie z jego synami – tu możecie przeczytać więcej