Zalane mieszkanie – co robić w takiej sytuacji?

Zalanie mieszkania – swojego lub sąsiadów z dołu – może zdarzyć się każdemu. Usunięcie skutków takiego wypadku bywa, niestety, bardzo kosztowne, więc nie ryzykuj, że będziesz musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Postaw na ubezpieczenie mieszkania od zalania i nie martw się niespodziewanymi wypadkami z zepsutą pralką czy zmywarką w roli głównej! Przeczytaj i dowiedz się, jak krok po kroku postępować w przypadku zalania mieszkania własnego lub sąsiada.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie bywają przyczyny zalania mieszkania,
 • jak wygląda procedura działania w przypadku zalania własnego mieszkania,
 • kto płaci za szkody w zalanym mieszkaniu w zależności od przyczyny awarii,
 • jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone oświadczenie o zalaniu sąsiada,
 • jakie okoliczności powinno obejmować ubezpieczenie mieszkania od zalania,
 • jakie zalety posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w ERGO Hestii.

Woda wylewająca się na podłogę Twojego mieszkania i wizyta rozzłoszczonego sąsiada z dołu to wizje, od których jeży Ci się włos na głowie? Przygotuj się na taką ewentualność! Jeśli będziesz wiedział, jak postąpić w trudnej sytuacji, z łatwością zachowasz spokój wtedy, gdy zalanie sąsiada faktycznie Ci się przydarzy.

Ubezpieczenie OC z Tytułu Prowadzenia DziałalnościNajczęstsze przyczyny i skutki zalanego mieszkania

Zalanie przez sąsiada lub w wyniku innych zdarzeń losowych – każdy o tego typu zdarzeniach słyszał, ale nie każdy doświadczył ich na własnej skórze. Zacznijmy zatem od kilku słów o tym, czym może być spowodowana taka kłopotliwa sytuacja. Możliwe przyczyny to:

 • uszkodzenia instalacji w pionie wodnym,
 • uszkodzenie wężyka w pralce lub zmywarce,
 • awaria instalacji wodnej w podłodze lub ścianie,
 • intensywne opady atmosferyczne,
 • powódź – jej skutkiem jest najczęściej zalana piwnica (odszkodowanie zależy więc w tym przypadku od wyceny szkód powodziowych).

Pamiętaj, że szkody powstałe z powodu powodzi to sytuacja  inna niż zdarzające się częściej awarie instalacji czy sprzętów domowych. Warto w tym kontekście zaznaczyć, że nie każda polisa, która zabezpiecza Twoje finanse na wypadek zalania, obejmuje także skutki powodzi. Powódź jest bowiem definiowana jako podniesienie wód gruntowych, natomiast zalanie powodują inne wymienione powyżej okoliczności, m.in. napływ opadów atmosferycznych, uszkodzenie wężyka pralki czy zmywarki, awaria rur wodociągowych i innych części instalacji.

Takie są przyczyny uszkodzenia mieszkania wodą – zastanawiasz się, jakie mogą być jego skutki? W wymienionych wyżej sytuacjach (z wyłączeniem zalania piwnicy z powodu powodzi) zazwyczaj dochodzi do lekkiego uszkodzenia elementów wystroju, a także wykończenia mieszkania (np. tynki, płytki podłogowe). Te pozornie niewielkie szkody bywają bardzo kosztowne – szczególnie jeśli dojdzie do przesiąknięcia wody przez strop i zalania sąsiada.

Przed awarią wodną nie da się zabezpieczyć w 100%. Warto jednak zmniejszyć jej prawdopodobieństwo dzięki regularnie wykonywanym przeglądom instalacji. Niezwykle ważne jest też zabezpieczenie przed skutkami finansowymi. Najlepszą metodą będzie wykupienie pakietu ubezpieczenia z OC w życiu prywatnym, które zagwarantuje Ci pokrycie kosztów ewentualnego wodnego wypadku – także tego, którego skutki będą widoczne w mieszkaniu sąsiada. Więcej informacji o kwestii zalanie mieszkania a ubezpieczenie znajdziesz w dalszej części tego artykułu.


Zalane mieszkanie – co robić, jeśli zauważysz wodę w swoim domu?

Jeśli mieszkasz w bloku, awaria pralki czy zmywarki może spowodować naprawdę spore zamieszanie – podobnie jak awaria którejś z części instalacji wodnej. Dlatego warto na wszelki wypadek wiedzieć, jak postąpić, jeśli zobaczysz wodę na podłodze w swojej kuchni czy łazience. Tylko szybka interwencja powstrzyma dalsze szkody!

Przede wszystkim nie panikuj. W pierwszych krokach w miarę możliwości powstrzymaj rozprzestrzenianie się szkody. Zakręć wodę, wyłącz urządzenie, które jest źródłem problemu – jeśli to Twoja pralka czy zmywarka spowodowała zalanie. Spróbuj znaleźć i zakręcić odpowiednie zawory – w ten sposób przynajmniej częściowo ograniczysz straty w mieszkaniu zarówno swoim, jak i sąsiadów.

W przypadku, gdy awaria dotyczy pionów kanalizacyjnych, konieczna będzie pomoc zarządcy budynku. Skontaktuj się z nim, jednak najpierw zbierz tyle wody, ile się da (np. za pomocą ręczników). W ten sposób ograniczysz rozmiar szkody.

Gdy sytuacja będzie już wstępnie opanowana, czas na skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym – o ile oczywiście wcześniej na wypadek zalania mieszkania kupiłeś ubezpieczenie OC. Wykonaj poniższe kroki:

 • zgłoś ubezpieczycielowi fakt wystąpienia szkody – najwygodniej zrobić to online,
 • przygotuj wykaz uszkodzonych przedmiotów – z podaniem ich ilości, wartości, roku nabycia, producenta itp. (będzie on potrzebny rzeczoznawcy do wyceny szkody powstałej na skutek zalania mieszkania),
 • zezwól ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia w ERGO Hestii można zgłosić szkodę online – w pierwszym etapie nie są potrzebne żadne papierowe dokumenty.


Zalanie mieszkania przez sąsiada – kto ponosi za to odpowiedzialność?

Mieszkanie zalane przez sąsiada to kłopot techniczny dla właściciela, ale finansowy zwykle dla sprawcy. Procedura postępowania zależy jednak od przyczyny zalania. Należy ją dokładnie zbadać, aby odpowiednio przypisać winę za zdarzenie. Jeśli z ustaleń ubezpieczyciela nie wynika inaczej, zwykle odpowiedzialność finansowa za zalanie rozkłada się następująco:

 • awarie w pionach – w przypadku spółdzielni mieszkaniowych odpowiada spółdzielnia, w przypadku budynków wielorodzinnych – wspólnota mieszkaniowa lub zarządca, a w przypadku budynków komunalnych – podmiot zarządzający nimi,
 • awarie w poziomach – odpowiada ubezpieczyciel mieszkania, w którego podłodze doszło do rozszczelnienia instalacji lub sam właściciel (jeśli nie wykupił ubezpieczenia),
 • awarie, takie jak np. przerwanie wężyka w pralce czy awaria zmywarki – odpowiada ubezpieczyciel osoby, w której mieszkaniu doszło do zdarzenia (lub ona sama, jeśli nie posiada ubezpieczenia).

Ubezpieczyciel zrekompensuje wszystkie poniesione przez sąsiada koszty, jeśli klient będzie posiadał ubezpieczenie OC w życiu prywatnym wykupione w odpowiednim wariancie. Jeśli winnym zalania mieszkania jest sąsiad, poszkodowany może skorzystać z jego OC lub ze swojego ubezpieczenia.


Zalanie mieszkania – oświadczenie osoby odpowiedzialnej

Aby dopełnić wszelkich formalności związanych z ustaleniem odpowiedzialności i wypłatą odszkodowania, potrzebne będzie sporządzenie oświadczenia o zalaniu mieszkania. Najlepiej, jeśli spisze je sprawca w porozumieniu z poszkodowanym. Dokument powinien zawierać:

 • datę i godzinę zdarzenia,
 • numer posiadanej polisy,
 • okoliczności powstania szkody,
 • opis zakresu uszkodzeń,
 • szacunkową kwotę strat,
 • dane osobowe poszkodowanego i sprawcy,
 • numer telefonu oraz adres e-mail poszkodowanego i sprawcy,
 • dane osobowe świadków zdarzenia,
 • ewentualnie zakres działań przybyłych na miejsce służb.

Wzór pisma w sprawie zalania mieszkania z łatwością znajdziesz w internecie.


Ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada lub siebie samego – jakie zdarzenia są objęte polisą?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania? Wiele zależy od zakresu wybranej polisy. Zwykle w wersji podstawowej obejmuje ona elementy stałe, czyli mury i kondygnacje. Podczas zalania szkodzie mogą jednak przecież ulec także sprzęty gospodarstwa domowego, meble czy inne przedmioty – dobrze więc, aby ubezpieczenie obejmowało także tego typu ruchomości.

Aby mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy w kwestii typu awarii objętej polisą, podczas podpisywania umowy zwróć uwagę, aby ubezpieczenie obejmowało takie sytuacje jak:

 • awaria instalacji lub urządzeń (pralka, wirówka, zmywarka),
 • awaria układu grzewczego, klimatyzacji itp.,
 • cofnięcie się ścieków z sieci kanalizacyjnej,
 • awaria instalacji tryskaczowej lub gaśniczej,
 • nieumyślne pozostawienie otwartych kurków na skutek przerwy w dopływie wody.

Różnica między polisami ubezpieczeniowymi polega także na ocenie winy. Odpowiednia polisa może ochronić Twoje finanse zarówno jeśli nie ma możliwości ustalenia sprawcy awarii, jak i wtedy, gdy szkody zostaną wyrządzone przez Ciebie samego. Ta druga okoliczność związana jest ze wspomnianym już ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym.

Niezależnie od zakresu polisy, świadczenie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia – to zasada obowiązująca  wszystkich ubezpieczycieli.


Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania od zalania – pakiet z OC w życiu prywatnym ERGO Hestia

Jeśli szukasz najlepszego dla siebie OC w życiu prywatnym, które ochroni Twoje finanse w razie wyrządzenia szkody innym osobom (m.in. w związku z użytkowaniem nieruchomości), koniecznie zwróć uwagę na nasze pakiety, a szczególnie ERGO 7. W przypadku tego ubezpieczenia miesięczna składka może wynosić jedynie około 50 PLN za sumę gwarancyjną  200 000 zł.

Co ważne, ubezpieczenie zalania sąsiada to nie jedyna okoliczność, w której przyda Ci się tej rodzaj polisy. Nasze OC w życiu prywatnym obejmuje także inne szkody wyrządzone osobom trzecim, np. w wyniku:

 • pogryzienia przez psa osoby ubezpieczonej,
 • wypadku na rowerze,
 • kolizji na nartach i uszkodzeniu czyjegoś mienia,
 • wyrządzenia szkody w hotelu.

Pamiętaj, że osobą objętą ochroną jest w tym przypadku również pomoc domowa oraz inne osoby wykonujące prace w gospodarstwie domowym, bez konieczności opłacania dodatkowej składki.

 Wiesz już, jak krok po kroku postąpić w przypadku zalania mieszkania własnego lub sąsiada. Sprawdź naszą ofertę na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i zyskaj bezcenną pewność, że jesteś przygotowany na ewentualną awarię, która powstanie z Twojej winy!

Przeczytaj też nasz inny artykuł i Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu.

Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń  ERGO Hestia SA.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×

Zarządzanie prywatnością

Niniejsza strona korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Współadministratorami danych osobowych są:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

a w zakresie korzystania z usługi Piksel Facebooka współadministratorem jest również Facebook Ireland Limited z siedzibą w Dublinie, 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, D02X525 Dublin.

Dane przetwarzane są w celach marketingowych, analitycznych i statystycznych.

Użytkownikowi przysługują prawa: dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych, przenoszenia danych osobowych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych. Dane kontaktowe w celu skorzystania z ww. praw znajdują się w Oświadczeniu administratora danych.

Czytaj więcej w naszej polityce cookies

Marketingowe pliki cookies stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

Statystyczne pliki cookies pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Statystyczne pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Cookies podstawowych i marketingowych używamy zgodnie z polityką cookies