ppo

Sprzedaż i kupno samochodu

– formalności związane z ubezpieczeniem

Masz zamiar sprzedać lub kupić używany samochód?

Nie wystarczy przekazać kluczyki nowe mu właścicielowi albo zapłacić za auto i odjechać w swoją stronę. Pamiętaj, że czekają na Ciebie formalności, których musisz dopełnić, aby sfinalizować transakcję. Cały proces nie jest trudny, ale warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. W końcu samochód to dla nabywcy spora inwestycja – być może na wiele lat! Dowiedz się, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, gdzie go zarejestrować po kupieniu oraz o czym pamiętać w kwestii ubezpieczenia.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak dopełnić formalności związanych ze zbyciem i co zrobić po sprzedaży auta,
 • jakie formalności po zakupie auta musi załatwić nabywca,
 • co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
 • jakie formalności związane z OC trzeba dopełnić po sprzedaży auta,
 • co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu,
 • jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC oraz ubezpieczeń nieobowiązkowych przy kupnie nowego auta z salonu.

W sytuacji kupna lub sprzedaży samochodu ważne jest nie tylko spisanie umowy. Warto wiedzieć, które ubezpieczenia można przekazać, a które nie i jak wygląda ten proces z perspektywy sprzedającego i kupującego. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić po sprzedaży samochodu lub niespecjalnie znasz się na formalnościach związanych z kupowaniem używanego pojazdu – ten artykuł jest dla Ciebie!

Sprzedaż samochodu – formalności krok po kroku

Twój samochód jest jeszcze na chodzie, ale marzy Ci się szybszy, większy, mniejszy, w innym kolorze, słowem – po prostu inny? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż Twojego starego auta i rozejrzenie się za nowym. Możesz skorzystać z pomocy pośrednika, ale przy odrobienie chęci z łatwością zrobisz to także samodzielnie. Znajdź kupca, na przykład za pośrednictwem portalu internetowego z ogłoszeniami lub… poczty pantoflowej. Jeśli będziesz umiał zareklamować swój produkt i trafnie ocenisz jego wartość, na pewno szybko trafisz na chętnego na auto, którego chcesz się pozbyć.

Gdy już dogadacie się co do szczegółów transakcji, zabierz się za przygotowanie odpowiednich dokumentów oraz za sprawy urzędowe. W kwestii sprzedaży auta formalności, które leżą po Twojej stronie, to:

 • zebranie kompletu dokumentów samochodu – potrzebne będą dowód rejestracyjny i karta pojazdu,
 • przygotowanie dokumentów potrzebnych do przepisania obowiązkowej polisy OC na nowego właściciela pojazdu,
 • zebranie danych kupującego, w szczególności numeru REGON oraz PESEL i dokładnego adresu zamieszkania,
 • przygotuj umowę kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach, podpisz ją i przekaż do podpisania kupującemu,
 • poinformuj ubezpieczyciela, że pojazd zmienił właściciela – masz na to 14 dni od daty sprzedaży auta,
 • poinformuj odpowiedni urząd o tym, że samochód został sprzedany.
ppnpk

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić sprzedaż auta? Powinieneś zrobić to w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania pojazdu. W normalnych warunkach masz na to 30 dni od daty zawarcia transakcji kupna-sprzedaży, ale w czasie pandemii COVID-19 ten czas został wydłużony do 180 dni.

Kupno samochodu – formalności krok po kroku

Przyjrzymy się teraz odwrotnej sytuacji – spójrzmy na transakcję i związane z nią formalności od strony kupującego. Sam proces będzie dla Ciebie łatwy – grunt to dobrze wybrać wymarzony samochód i dokładnie sprawdzić zgodność informacji z ogłoszenia z jego stanem faktycznym. Jeśli nie czujesz się pewnie w kwestiach technicznych, na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą zabierz ze sobą kogoś, kto zna się na tym lepiej. Może to być znajomy pasjonat motoryzacji albo osoba, która odpłatnie świadczy usługi w zakresie doradzania – ogłoszenia o takich usługach znajdziesz w internecie. Dzięki pomocy specjalisty masz większe szanse na podjęcie trafnej decyzji, której nie będziesz wkrótce żałować.

W kwestii zakupu auta jedyną istotną dla Ciebie formalnością jest podpisanie umowy. Pamiętaj, że jeśli przygotowywał ją sprzedający, powinieneś dokładnie przeczytać cały dokument i wyłapać wszelkie niejasności. Ewentualne odstąpienie od umowy kupna samochodu jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach – jeśli zostaną wykryte tzw. wady fizyczne lub prawne.

Ze strony kupującego formalności po zakupie auta jest więcej niż przy samym zawieraniu transakcji. Do obowiązków Twoich jako nowego właściciela samochodu należy:

 • zapłacenie podatku od kupna pojazdu – w ciągu 14 dni, chyba że umowa przenosi ten obowiązek na sprzedającego,
 • wykonanie badań technicznych – jeśli ich termin ważności wkrótce się kończy,
 • rejestracja samochodu w wydziale komunikacji,
 • sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie obowiązkowego wyposażenia auta (gaśnica, kamizelka, trójkąt itd.),
 • uregulowanie kwestii ubezpieczenia (więcej na ten temat przeczytasz w osobnej części artykułu).

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – co powinna zawierać?
Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu zwykle leży po stronie sprzedającego. Jednak o tym, co powinien zawierać taki dokument, powinna mieć pojęcie także osoba zainteresowana kupnem używanego auta. Najważniejsze elementy poprawnie sporządzonej umowy kupna-sprzedaży auta, to:

pwdsa
 • data, godzina i miejsce sprzedaży,
 • dane sprzedawcy i nabywcy samochodu – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub REGON, dane ewentualnych współwłaścicieli auta,
 • informacje na temat sprzedawanego pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, kolor pojazdu,
 • ustalona cena,
 • data przekazania auta nowemu właścicielowi,
 • oświadczenie sprzedającego o tym, że jest on właścicielem pojazdu,
 • oświadczenie kupującego na temat tego, że zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu,
 • informacja, kto zapłaci podatek (zazwyczaj kupujący),
 • lista dokumentów przekazanych nabywcy – dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa,
 • podpisy sprzedającego/sprzedających i kupującego/kupujących.

Sprzedaż auta – formalności związane z OC
Wracamy jeszcze do zapowiadanej wcześniej kwestii – sprzedaż i kupno auta a OC. Zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta i czego będziesz potrzebował, aby załatwić formalności sprawnie i bez problemów? Podpowiadamy!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela wraz z kupnem auta. Ponieważ jednak to Ty (sprzedający) zawarłeś umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, w myśl prawa to Twoją rolą jest jak najszybsze poinformowanie firmy o fakcie zmiany właściciela auta – masz na to 14 dni. W poprawnie skonstruowanym zawiadomieniu skierowanym do ubezpieczyciela powinny się znaleźć:

 • dane sprzedawcy/sprzedawców i nabywcy lub nabywców pojazdu – imię i nazwisko, PESEL lub REGON, adres zamieszkania,
 • kopia umowy kupna-sprzedaży samochodu lub innego dokumentu potwierdzającego zmianę własności pojazdu, np. faktury.

Kupno samochodu a OC i AC

Kupiłeś nowe auto i zastanawiasz się, czy trzeba wypowiedzieć umowę OC po kupnie samochodu? Odpowiadamy: nie trzeba, ale jeśli masz swojego sprawdzonego ubezpieczyciela lub po prostu znajdziesz bardziej korzystną dla siebie ofertę – jak najbardziej można i warto.

Ubezpieczenie podstawowe jest przypisane do pojazdu, nie do kierowcy – więc po kupnie samochodu z ważnym OC masz prawo korzystać z ubezpieczenia do końca trwania polisy, ale po upłynięciu terminu nie odnowi się ona samoistnie. Dlatego aby nie przeoczyć terminu zakończenia ochrony, sprawdź tę datę już na etapie podpisywania umowy kupna auta z OC. Jeśli chcesz zawrzeć umowę we własnym zakresie, powinieneś podpisać ją najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony polisy zbywcy.

Pamiętaj, że kupując samochód z ważnym OC, które przedłużasz u obecnego ubezpieczyciela, musisz liczyć się z możliwością zmiany wysokości składki – ponieważ jest ona wyliczana osobno dla każdego właściciela pojazdu.

Inna opcja dla nowego posiadacza używanego auta to wypowiedzenie OC i zawarcie umowy z innym ubezpieczycielem. Aby to zrobić, złóż wniosek z powołaniem się na art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotychczasowa umowa zostanie rozwiązana z dniem złożenia oświadczenia. Pamiętaj, aby równocześnie podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem – pomiędzy starym OC a nowym nie może być ani dnia przerwy.

A co z nieobowiązkowym ubezpieczeniem po kupnie auta? Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne, takie jak np. AC, NNW, Assistance itp., nie przechodzą one na kolejnego właściciela samochodu. Aby więc z nich korzystać, musisz wykupić je samodzielnie. Niewykorzystana składka z poprzedniej umowy będzie zwrócona osobie, która sprzedała samochód.

Kupno samochodu z salonu
a ubezpieczenie

Formalności po kupnie używanego samochodu różnią się od tych, które musisz załatwić, jeśli zdecydowałeś się nowy model. Kupiłeś pachnące nowością auto prosto z salonu? W takiej sytuacji wystarczy, że zarejestrujesz je w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu oraz wykupisz ubezpieczenie.

pjpsds

Pamiętaj, że obowiązkowe OC to tylko podstawa, którą warto rozszerzyć o dodatkowe, praktyczne i bardzo przydatne elementy. Porozmawiaj z naszym doradcą, który dobierze produkt zgodny z Twoimi wymaganiami i potrzebami. Przykładem pełnego pakietu, na który możesz się zdecydować, jest na przykład polisa ERGO 7. W kontekście pojazdu i kierowcy może ona zawierać:

 • ubezpieczenie obowiązkowe OC,
 • AC – dobrowolne ubezpieczenie pojazdu mechanicznego od zdarzeń losowych,
 • Assistance – dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie Ci określonej pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach losowych,
 • NNW – dobrowolne ubezpieczenie, które dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów.

Zarówno formalności po sprzedaży auta, jak i te, które musisz brać pod uwagę przy zakupie pojazdu, są ważną częścią transakcji. Załatw wszystkie sprawy urzędowe, a kwestię wyboru nowego ubezpieczenia zostaw fachowcom! Skontaktuj się z naszym doradcą i sprawdź, jaką ofertę mamy dla Ciebie.


Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Warto wiedzieć:

Pojazd

zmiana ubezpieczyciela

Pojazd

Zmiana ubezpieczyciela OC i AC krok po kroku

Czytaj więcejarrow

Obsługa

rot składki

Obsługa

Zwrot składki z polisy w ERGO Hestii

Czytaj więcejarrow