Sprzedaż i kupno samochodu – formalności związane z ubezpieczeniem

Masz zamiar sprzedać lub kupić używany samochód? Nie wystarczy przekazać kluczyki nowemu właścicielowi albo zapłacić za auto i odjechać w swoją stronę. Pamiętaj, że czekają na Ciebie formalności, których musisz dopełnić, aby sfinalizować transakcję. Cały proces nie jest trudny, ale warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. W końcu samochód to dla nabywcy spora inwestycja – być może na wiele lat! Dowiedz się, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, gdzie go zarejestrować po kupieniu oraz o czym pamiętać w kwestii ubezpieczenia.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak dopełnić formalności związanych ze zbyciem i co zrobić po sprzedaży auta,
 • jakie formalności po zakupie auta musi załatwić nabywca,
 • co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu,
 • jakie formalności związane z OC trzeba dopełnić po sprzedaży auta,
 • co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu,
 • jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC oraz ubezpieczeń nieobowiązkowych przy kupnie nowego auta z salonu.

W sytuacji kupna lub sprzedaży samochodu ważne jest nie tylko spisanie umowy. Warto wiedzieć, które ubezpieczenia można przekazać, a które nie i jak wygląda ten proces z perspektywy sprzedającego i kupującego. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić po sprzedaży samochodu lub niespecjalnie znasz się na formalnościach związanych z kupowaniem używanego pojazdu – ten artykuł jest dla Ciebie!

Sprzedaż samochodu – formalności krok po kroku

Twój samochód jest jeszcze na chodzie, ale marzy Ci się szybszy, większy, mniejszy, w innym kolorze, słowem – po prostu inny? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż Twojego starego auta i rozejrzenie się za nowym. Możesz skorzystać z pomocy pośrednika, ale przy odrobienie chęci z łatwością zrobisz to także samodzielnie. Znajdź kupca, na przykład za pośrednictwem portalu internetowego z ogłoszeniami lub… poczty pantoflowej. Jeśli będziesz umiał zareklamować swój produkt i trafnie ocenisz jego wartość, na pewno szybko trafisz na chętnego na auto, którego chcesz się pozbyć.

Gdy już dogadacie się co do szczegółów transakcji, zabierz się za przygotowanie odpowiednich dokumentów oraz za sprawy urzędowe. W kwestii sprzedaży auta formalności, które leżą po Twojej stronie, to:

 • zebranie kompletu dokumentów samochodu – potrzebne będą dowód rejestracyjny i karta pojazdu,
 • przygotowanie dokumentów potrzebnych do przepisania obowiązkowej polisy OC na nowego właściciela pojazdu,
 • zebranie danych kupującego, w szczególności numeru REGON oraz PESEL i dokładnego adresu zamieszkania,
 • przygotuj umowę kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach, podpisz ją i przekaż do podpisania kupującemu,
 • poinformuj ubezpieczyciela, że pojazd zmienił właściciela – masz na to 14 dni od daty sprzedaży auta,
 • poinformuj odpowiedni urząd o tym, że samochód został sprzedany.

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić sprzedaż auta? Powinieneś zrobić to w wydziale komunikacji urzędu właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania pojazdu. W normalnych warunkach masz na to 30 dni od daty zawarcia transakcji kupna-sprzedaży.

Kupno samochodu – formalności krok po kroku

Przyjrzymy się teraz odwrotnej sytuacji – spójrzmy na transakcję i związane z nią formalności od strony kupującego. Sam proces będzie dla Ciebie łatwy – grunt to dobrze wybrać wymarzony samochód i dokładnie sprawdzić zgodność informacji z ogłoszenia z jego stanem faktycznym. Jeśli nie czujesz się pewnie w kwestiach technicznych, na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą zabierz ze sobą kogoś, kto zna się na tym lepiej. Może to być znajomy pasjonat motoryzacji albo osoba, która odpłatnie świadczy usługi w zakresie doradzania – ogłoszenia o takich usługach znajdziesz w Internecie. Dzięki pomocy specjalisty masz większe szanse na podjęcie trafnej decyzji, której nie będziesz wkrótce żałować.

W kwestii zakupu auta jedyną istotną dla Ciebie formalnością jest podpisanie umowy. Pamiętaj, że jeśli przygotowywał ją sprzedający, powinieneś dokładnie przeczytać cały dokument i wyłapać wszelkie niejasności. Ewentualne odstąpienie od umowy kupna samochodu jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach – jeśli zostaną wykryte tzw. wady fizyczne lub prawne.

Ze strony kupującego formalności po zakupie auta jest więcej niż przy samym zawieraniu transakcji. Do obowiązków Twoich jako nowego właściciela samochodu należy:

 • zapłacenie podatku od kupna pojazdu – w ciągu 14 dni, chyba że umowa przenosi ten obowiązek na sprzedającego,
 • wykonanie badań technicznych – jeśli ich termin ważności wkrótce się kończy,
 • rejestracja samochodu w wydziale komunikacji,
 • sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie obowiązkowego wyposażenia auta (gaśnica, kamizelka, trójkąt itd.),
 • uregulowanie kwestii ubezpieczenia (więcej na ten temat przeczytasz w osobnej części artykułu).

Zobacz także: Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – co powinna zawierać?

Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży samochodu zwykle leży po stronie sprzedającego. Jednak o tym, co powinien zawierać taki dokument, powinna mieć pojęcie także osoba zainteresowana kupnem używanego auta. Najważniejsze elementy poprawnie sporządzonej umowy kupna-sprzedaży auta, to:

 • data, godzina i miejsce sprzedaży,
 • dane sprzedawcy i nabywcy samochodu – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub REGON, dane ewentualnych współwłaścicieli auta,
 • informacje na temat sprzedawanego pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, kolor pojazdu,
 • ustalona cena,
 • data przekazania auta nowemu właścicielowi,
 • oświadczenie sprzedającego o tym, że jest on właścicielem pojazdu,
 • oświadczenie kupującego na temat tego, że zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu,
 • informacja, kto zapłaci podatek (zazwyczaj kupujący),
 • lista dokumentów przekazanych nabywcy – dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa,
 • podpisy sprzedającego/sprzedających i kupującego/kupujących.

Sprzedaż auta – formalności związane z OC

Wracamy jeszcze do zapowiadanej wcześniej kwestii – sprzedaż i kupno auta a OC. Zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta i czego będziesz potrzebował, aby załatwić formalności sprawnie i bez problemów? Podpowiadamy!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela wraz z kupnem auta. Ponieważ jednak to Ty (sprzedający) zawarłeś umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, w myśl prawa to Twoją rolą jest jak najszybsze poinformowanie firmy o fakcie zmiany właściciela auta – masz na to 14 dni. W poprawnie skonstruowanym zawiadomieniu skierowanym do ubezpieczyciela powinny się znaleźć:

 • dane sprzedawcy/sprzedawców i nabywcy lub nabywców pojazdu – imię i nazwisko, PESEL lub REGON, adres zamieszkania,
 • kopia umowy kupna-sprzedaży samochodu lub innego dokumentu potwierdzającego zmianę własności pojazdu, np. faktury.

Zobacz także: Co obejmuje OC?

Kupno samochodu a OC i AC

Kupiłeś nowe auto i zastanawiasz się, czy trzeba wypowiedzieć umowę OC po kupnie samochodu? Odpowiadamy: nie trzeba, ale jeśli masz swojego sprawdzonego ubezpieczyciela lub po prostu znajdziesz bardziej korzystną dla siebie ofertę – jak najbardziej można i warto.

Ubezpieczenie podstawowe jest przypisane do pojazdu, nie do kierowcy – więc po kupnie samochodu z ważnym OC masz prawo korzystać z ubezpieczenia do końca trwania polisy, ale po upłynięciu terminu nie odnowi się ona samoistnie. Dlatego aby nie przeoczyć terminu zakończenia ochrony, sprawdź tę datę już na etapie podpisywania umowy kupna auta z OC. Jeśli chcesz zawrzeć umowę we własnym zakresie, powinieneś podpisać ją najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony polisy zbywcy.

Pamiętaj, że kupując samochód z ważnym OC, które przedłużasz u obecnego ubezpieczyciela, musisz liczyć się z możliwością zmiany wysokości składki – ponieważ jest ona wyliczana osobno dla każdego właściciela pojazdu.

Inna opcja dla nowego posiadacza używanego auta to wypowiedzenie OC i zawarcie umowy z innym ubezpieczycielem. Aby to zrobić, złóż wniosek z powołaniem się na art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotychczasowa umowa zostanie rozwiązana z dniem złożenia oświadczenia. Pamiętaj, aby równocześnie podpisać umowę z nowym ubezpieczycielem – pomiędzy starym OC a nowym nie może być ani dnia przerwy.

A co z nieobowiązkowym ubezpieczeniem po kupnie auta? Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne, takie jak np. AC, NNW, Assistance itp., nie przechodzą one na kolejnego właściciela samochodu. Aby więc z nich korzystać, musisz wykupić je samodzielnie. Niewykorzystana składka z poprzedniej umowy będzie zwrócona osobie, która sprzedała samochód.

Zobacz także: Zmiana ubezpieczyciela pojazdu – czy i kiedy możesz to zrobić?

Kupno samochodu z salonu a ubezpieczenie

Formalności po kupnie używanego samochodu różnią się od tych, które musisz załatwić, jeśli zdecydowałeś się nowy model. Kupiłeś pachnące nowością auto prosto z salonu? W takiej sytuacji wystarczy, że zarejestrujesz je w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu oraz wykupisz ubezpieczenie.

Pamiętaj, że obowiązkowe OC to tylko podstawa, którą warto rozszerzyć o dodatkowe, praktyczne i bardzo przydatne elementy. Porozmawiaj z naszym doradcą, który dobierze produkt zgodny z Twoimi wymaganiami i potrzebami. Przykładem pełnego pakietu, na który możesz się zdecydować, jest na przykład polisa ERGO 7. W kontekście pojazdu i kierowcy może ona zawierać:

 • ubezpieczenie obowiązkowe OC,
 • AC – dobrowolne ubezpieczenie pojazdu mechanicznego od zdarzeń losowych,
 • Assistance – dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie Ci określonej pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach losowych,
 • NNW – dobrowolne ubezpieczenie, które dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów.

Zobacz także: Brak ciągłości OC. Z czym to się wiąże?

Zarówno formalności po sprzedaży auta, jak i te, które musisz brać pod uwagę przy zakupie pojazdu, są ważną częścią transakcji. Załatw wszystkie sprawy urzędowe, a kwestię wyboru nowego ubezpieczenia zostaw fachowcom! Skontaktuj się z naszym doradcą i sprawdź, jaką ofertę mamy dla Ciebie.

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej!

Używasz starej wersji przeglądarki internetowej, aby korzystać z wszystkich funkcjonalności strony pobierz nowszą wersję przeglądarki. Obsługujemy Internet Explorer 11, Firefox 25, Chrome 30, Edge 25, Safari i nowsze wersje tych przeglądarek

×

Zarządzanie prywatnością

Niniejsza strona korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

Współadministratorami danych osobowych są:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia S.A z siedzibą w Sopocie ul. Hestii 1, 81-731 Sopot,

a w zakresie korzystania z usługi Piksel Facebooka współadministratorem jest również Facebook Ireland Limited z siedzibą w Dublinie, 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, D02X525 Dublin.

Dane przetwarzane są w celach marketingowych, analitycznych i statystycznych.

Użytkownikowi przysługują prawa: dostępu do swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych, przenoszenia danych osobowych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych. Dane kontaktowe w celu skorzystania z ww. praw znajdują się w Oświadczeniu administratora danych.

Czytaj więcej w naszej polityce cookies

Marketingowe pliki cookies stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

Statystyczne pliki cookies pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Statystyczne pliki cookies

Wyrażam zgodę Nie wyrażam zgody

Cookies podstawowych i marketingowych używamy zgodnie z polityką cookies